Kouřim leží ve Středních Čechách, východním směrem od Prahy. Západním a jižním směrem od města se rozkládají ovocné sady střídané lesy. Severním a východním směrem je zvlněná krajina České tabule. Městem protéká říčka Výrovka, na které je u jihovýchodního okraje města vybudován rybník Strašík. U jižního okraje města je Muzeum lidového stavitelství kam byly přeneseny historicky cenné stavby ze zatopeného údolí Želivky. Ve městě nejsou značené cyklistické trasy, ale najdem tu celou řadu značených turistických tras, po kterých se můžeme vydat nejenom pěšky. Severním směrem z města dojdeme na vrcholek kopce zvaný Lipanská mohyla ( 367 m.n.m.), na jehož vrcholku je postaven stejnojmenný památník. Vydáme-li se z Kouřimi severovýchodním směrem dojdeme ke zřícenině kláštera. U východního okraje města je značený výcházkový okruh vedoucí kolem Lechova kamene, kolem Libušina jezírka zpět do města. Jihovýchodním směrem dojdeme do obce Zásmuky, kde můžeme navštívit místní zámek.
Původně byla založena osada nedaleko dnešního města dnes zvaná Stará Kouřim. Toto místo bylo osídleno již v mladší době kamenné. V druhé polovině 9. století byla osada správní centrum kmene Zličanů a sídlem knížat. Toto sídlo zaniklo v období kmenových bojů v první polovině 10. století. Později tu byl postaven slavníkovský hrad a v podhradí osada nesoucí název Druhá Kouřim. Do roku 1233 byl hrad v majetku rodu Děpoltů, větve Přemyslovců. Ve druhé polovině 13. století bylo králem Přemyslem Otakarem II. založeno město tak zvaná Třetí Kouřim, současné město. V 16. století se ve městě rozvíjely řemeslnické cechy a obchod. Tento rozvoj pozastavilo období třicetileté války. V průběhu let bylo město poničeno několika požáry. I přes tyto negativní jevy se ve městě dochoval jeho středověký půdorys a řada historicky cenných památek. Do dnešní doby se dochovala značná část původního opevnění z druhé poloviny 13. století. V 15. století bylo opevnění posíleno a zpevněno, přibyly hranolové bašty a věže. Před hradbami byl hluboký příkop a val, jehož část se dochovala v původní podobě. Do města se vstupovalo čtyřmi branami, dnes stojí pouze jedna z nich, Pražská. Historická část města je soustředěna v okolí obdélníkového náměstí. Na náměstí stojí budova radnice se středověkým jádrem, která byla v roce 1782 přestavěna barokně. Tato budova byla v letech 1958 až 1960 rekonstruována a bylo tu instalováno muzeum Kouřimska. Městu dominuje kostel svatého Štěpána postavený ve 13. století. V pozdějších letech byla ke kostelu přistavěna renesanční hranolová zvonice. Hřbitovní kostel Nesvětější Trojice byl postaven v roce 1591. U jižního okraje města najdeme skanzem s ukázkami staveb lidové architektury.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Kouřim
Historický vývoj Kouřimi probíhal ve třech jednoznačně definovatelných etapách. První, nejvýznamnější fází vývoje (7. - 10. st.) byla tzv. Kouřim slovanská, představovaná mocným hradištěm o impozantní rozloze 44 ha, vybudovaným kmenem Zličanů. Střed sídla s akropolí se nacházel na návrší Stará Kouřim (cca 2 km od centra dnešního města). Tato první Kouřim představovala ve své době rovnocenného konkurenta přemyslovské Prahy jak v materiálním bohatství, doloženém četnými archeologickými nálezy, tak i v politickém vlivu. Zanikla v r. 936, kdy byla během mocenských bojů Přemyslovců dobyta a vypálena knížetem Boleslavem I.
Ve 2. polovině 10. st. vzniká jakožto správní sídlo kraje na ostrožně sv. Jiří poblíže dnešního města druhá Kouřim, tzv. Kouřim Děpoltická. Sídlo má správní dvůr, 2 kostely a dokonce i mincovnu, kde razí vlastní denáry. Po cca 250 letech vlády nad okolním krajem zaniká v r. 1223, kdy je v důsledku mocenského sporu knížete Děpolta III. s králem Přemyslem Otakarem I. dobyto a vypáleno královským vojskem. Vznik třetí, současné Kouřimi se klade do poloviny 13. století, kdy byla založena saskými kolonisty, povolávanými do Čech králem Václavem I. Město představovalo v době svého vzniku významné středověké sídlo, jehož hvězda stoupala až do vypuknutí třicetileté války. Od tohoto období následoval útlum, v němž se někdejší důležité správní centrum vyvinulo do dnešní podoby.
Kultura - Kouřim
Mimo řady kulturních akcí pouze lokálního významu lze upozornit na dvě významné události. První je Čas vlků - reminiscence na raně středověké boje slovanských a germánských kmenů. Ústřední část dne - vlastní bitva - je doprovázena bohatým celodenním doprovodným programem. Akce pořádaná několika spolky přátel historického šermu a městem Kouřim se koná vždy v dubnu na Staré Kouřimi. Druhou jsou Kouřimské hudební slavnosti - třídenní festival vážné hudby s účastí špičkových interpretů a významných osobností politického a veřejného života, spojený s vernisáží výstavy některého ze známých českých výtvarníků. Slavnosti probíhají vždy v měsíci červnu. Poprvé se konaly r. 1999.
Výlety - Kouřim
Výběr nejdůležitějších architektonických památek města: Arciděkanský chrám sv. Štěpána s podzemní kaplí sv. Kateřiny. Renesanční zvonice z r. 1525 tvoří spolu s chrámem sv. Štěpána architektonickou dominantu města. Dále městské hradby (od r. 1995 národní kulturní památka) a Muzeum Kouřimska sídlící ve starobylé středověké radnici se zpřístupněným původním podzemním vězením. Je zde umístěno Městské infocentrum. Cca 1 km od města: Lechův kámen - místo, odkud dle Hájka z Libočan a dalších kronik a pověstí dával Lech kouřová znamení svému bratru Čechovi na Říp. Cca 2 km od města: Astronomický střed Evropy - průsečík 50 rovnoběžky a 15 poledníku. Význam tohoto bodu se souřadnicemi 50 stupňů severní šířky a 15 stupňů východní délky spočívá v tom, že je k němu vztažen tzv. pravý sluneční čas, sloužící k provádění astronomických výpočtů. Cca 2 km od města: Libušino jezírko - centrum a místo historicky první akropole hradiště Stará Kouřim. Cca 5 km od města: vesnice Lipany s památníkem bitvy u Lipan. Muzeum lidových staveb (skanzen)leží asi 1,5 km od centra Kouřimi. Vzniklo v r. 1970 jako záchranný skanzen objektů lidové architektury ze zátopového území vodní nádrže Želivka, pro veřejnost bylo otevřeno r. 1976. Během let se několikrát změnila koncepce výstavby. Skanzen je místem pořádání častých folkórních akcí (masopust, Dny lidových řemesel, Letnicový jarmark, Císařské svatohavelské posvícení atd.). Od r. 1996 kulturní památka ČR zřizovaná a provozovaná Regionálním muzeem Kolín.
Na této prezentaci města se významně podílel pan Josef Kroužil, s použitím materiálů z tohoto serveru.
Zajímavé odkazy:
www.kourim-radnice.cz _(hide) ↑