Kolín leží ve Středních Čechách, východním směrem od Prahy. Kolínem protéká řeka Labe. Město je známé především milovníkům dechové hudby, jelikož se tu každoročně koná festival této hudby nesoucí název Kmochův Kolín. Okolí města tvoří jen nepatrně zvlněná krajina. Severní okrajové části města jsou na hranici lesa. Jižním směrem od města najdeme několik ovocných sadů. Jižním směrem nedaleko Kolína je vybudováno malé sportovní letiště. U západního okraje města je na Pekelském potoce postavena malá vodní nádrž Peklo. Jako přírodní koupaliště slouží jiná vodní plocha, kterou najdeme severním směrem z města u osady Hradištko. Městem prochízí dálková cyklistická trasa nesoucí název Labská trasa. Lokální cyklostezka vede přes les k výše jmenovanému přírodnímu koupališti. Z Kolína do okolí vede celá řada značených turistických tras. Vypravit se na výlet můžeme po značce jak podél toku Labe tak i proti jeho toku. U severního okraje města je vybudovaná naučná stezka nesoucí název Borky, vedoucí přes malý vrcholek Borky ( 201 m.n.m) zvedající se nad městem.
Na území dnešního města bylo již v pravěku sídliště. Město tu nechal v roce 1257 založit král Přemysl Otakar II. Kolín byl oblíbeným městem českých panovníků především Karla IV. a Václava IV. V roce 1427 se města zmocnili husité a od roku 1458 bylo v držení krále Jiříka z Poděbrad. Obyvatelé města se v roce 1547 účastnily protihabsburského povstání a jako trest přišlo město o značnou část svého majetku. Koncem 16. století město ještě postihla morová epidemie a zemětřesení. V 19. století v začátku rozvoje železniční dopravy se z města stala důležitá železniční křižovatka, což posílilo význam města. Ve městě se rozvíjel především potravinářský průmysl, ale byla tu také továrna na výrobu umělých hnojiv a ropná rafinerie.
Historické centrum města má obdélníkový půdorys a již ve 13. století bylo obehnáno hradbami. Vnitřní hradební zeď byla 2 metry široká a posílena 12 válcovými baštami. Za příkopem byla další hradební zeď se čtyřmi baštami. Do města se vstupovalo čtyřmi bránami. Obranné hradby byly zbořeny v první polovině 19. století, dochovala se jen část hradebních zdí a parkánová bašta pocházející z počátku 16. století. Na skalním výběžku na levém břehu Labe je gotická věž postavená v 15. století, která byla dříve také součástí hradeb. Dominantou města je gotický kostel svatého Bartoloměje, který byl postaven na přelomu 13. a 14. století. V historické části města se dochovalo několik domů s gotickými a renesančními jádry. Náměstí obklopejí v převážné míře barokní domy pocházející z 18. století. Ve středu náměstí stojí mariánský sloup zhotovený v roce 1682 a nedaleko něj kašna pocházející z roku 1780. Přízemí budovy muzea je gotické a pochází z domu, který byl postaven v druhé polovině 13. století. V sousedství muzea je budova arciděkanství postavená na konci 14. století. Budova radnice byl původně měšťanský dům postavený ve 13. století, na radnici byl přestavěn v 15. století. Bývalou židovskou komunitu ve městě připomíná skupina domů ghetta, které byly postavena v barokním slohu v 18. století a později přestavěné empírově. Na nádvoří židovské školy najdeme synagogu ze 17. století. Náhrobky na židovském hřbitově pocházejí z 15. až 19. století. V kolíně jsou patrné pozůstatky gotického hradu, který tu stával na počátku 15. století. Ve městě najdeme regionální muzeum, kde se seznámíme s historií města a okolí a také muzeum Kolínsko v pravěku. Historické centrum města je městská památková rezervace.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Kolín
Město vzniklo na staré křižovatce důležitých obchodních cest ustálených již od dob římského impéria. Královské město Kolín založil ve 13. století Přemysl Otakar II. ne levém břehu řeky Labe. Vznik se datuje kolem roku 1257 (někde se uvádí 1261). Kolín si oblíbil i Karel IV. Po požáru kostela sv. Bartoloměje v roce 1349 pověřil jeho opravou Petra Parléře. Ten začal s opravou roku 1360. Roku 1427 se města zmocnili husité. V roce 1437 zde byl založen Bedřichem ze Strážnice hrad, později přestavěný na zámek a v 19. století na pivovar. Mnohá privilegia udělená městu českými panovníky Karlem IV. a Václavem IV. podpořila rozvoj a bohatství města. Kolín se tehdy řadil mezi nejpřednější města českého království. Od roku 1458 bylo město v držení krále Jiříka z Poděbrad. Na konci 16. století město zasáhla morová epidemie a zemětřesení a v době třicetileté války město zažilo nejhorší období své historie, která jej přivedla na pokraj zkázy. Velkého rozkvětu pak Kolín dosáhl za vlády Josefa II., kdy opět ožila řemesla a obchod. Další rozvoj přineslo až zavedení železnice v 19. století.
Kultura - Kolín
S Kolínem je spojena řada osobností, které se v Kolíně narodily, žily, nebo pracovaly. Mezi ně patří zakladatel moderní pantomimy Jean Gaspard Deburau, malíři Vincenc Morstadt, Rudolf Kremlička, Václav Radimský, fotografové Jaromír Funke a Josef Sudek, orientalista světového významu Bedřich Hrozný, herečka Terezie Brzková, operní zpěvačka Ludmila Dvořáková a kapelník a skladatel František Kmoch. Na jeho počest se ve městě koná v půli června tradiční a světově známý festival dechových hudeb Kmochův Kolín.
Sport - Kolín
Ve městě je plavecký stadion, zimní stadion, posilovny, sportovní střelnice a pracuje zde řada sportovních klubů a kolínský fotbal má tradici již od roku 1900.
Výlety - Kolín
Historické centrum města s obdélníkovým náměstím je vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Na náměstí je pseudorenesanční radnice z 19. století, morový sloup z roku 1682 a kašna z roku 1780. Ve městě je bývalé židovské ghetto se synagogou ze 17. století. Zdejší židovský hřbitov s více jak 2600 náhrobky byl založen roku 1418 a je po pražském 2. nejstarší v Čechách. Na pravém břehu Labe je věž městského opevnění z 15. století. Renesanční zámek, založený jako hrad roku 1437, byl v 19. století přeměněn na pivovar. Gotický chrám svatého Bartoloměje ze 13. století s chórem od Petra Parléře ze 14. století, zvonicí z počátku 16. století a barokní kostnicí je vyhlášen národní kulturní památkou. Severozápadně od města je přírodní rezervace Veltrubský luh - zachovalá část labského lužního lesa. Severně od města se nachází nová průmyslová zóna automobilky TPCA.
Zajímavé odkazy:
www.mukolin.cz _(hide) ↑