Starý Plzenec leží v Západních Čechách, nedaleko jihovýchodního okraje města Plzeň. Město se rozkládá na levém břehu řeky Úslavy a na okraji přírodního parku Konratický potok. Město je obklopeno lesy. Jihovýchodním směrem od města jsou vybudovány rybníky. Severozápadním směrem je oblast letiště. Severním směrem od města je na úbočí Hůrky ( 431 m.n.m.) nejstarší stavební památka severních Čech a to rotunda svatého Petra a Pavla a nedaleko ní jsou pozůstatky slovanského hradiště. Na protějším kopci Radyně ( 567 m.n.m.) jihozápadně od města je stejnojmenná zřícenina hradu. Městem prochází několik značených cyklistických tras, po kterých se můžeme vydat do Plzně a nebo opačným směrem do lesa přírodního parku Kornatický potok. Plzenec je výchozím bodem celé řady značených turistických tras. Jihozápadním směrem se vydáme kolem zříceniny hradu Radyně a dále budeme pokračovat severozápadním směrem k vodní nádrži České údolí, která leží u jihozápadního okraje Plzně. Vydáme-li se z města jihovýchodním směrem proti toku řeky Úslavy dojdeme k zámku Kozel, který je postaven na břehu Lopateckého rybníka. Kolem Starého Plzence je vyznačena naučná stezka Staroplzenecká, jejíž trasa vede před Raduň a kolem rotundy.
Starý Plzenec je uváděn jako předchůdce města Plzeň. Podle písemných dokladů tu bylo již v roce 976 slovanské hradiště, které bylo v 10. století přemyslovským správním centrem.Osada se začala rozrůstat a na počátku 11. století tu kníže Jaromír nechal zřídit mincovnu. V roce 1295 bylo nedaleko vybudováno nové městečko Plzeň. Původní městečko získalo název Starý Plzenec. V 18. století městečko stagnovalo a také bylo zbaveno městeských práv. Na městečko byl znovu Plzenec povýšen v roce 1845 a městem se stal v roce 1902. Areál hradiště na vrcholku Hůrka byl vyhlášen národní kulturní památkou. Z původního hradiště jsou dnes vidět velké valy. Nedaleké rotunda svatého Petra a Pavla byla postavena ve druhé polovině 10. století. U východního kraje hradiště jsou pozůstatky kostela svatého Kříže pocházejícího z 12. století a v jeho blízkosti jsou patrné základy knížecího kostela svatého Vavřince, který pochází z 11. století. Podhradí dominuje původně románský kostel Narození panny Marie, který prodělal několik přestaveb. Kostel svatého Jana Křtitele na levém břehu řeky byl postaven ve 14. století. Ve středu náměstí stojí empírová kašna vybudovaná v roce 1856 a nedaleko ní mariánský sloup zhotovený v roce 1721. Domy na náměstí včetně radnice byly postaveny v 19. století.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Starý Plzenec
První písemná zpráva se vztahuje k vítězné bitvě Čechů s Bavory roku 976 pod „iuxta Pilisini urbem". Od 8. stol. lze podle archeolog. nálezů vystopovat, že se jednalo o hradiště slovanské, které se od 10. stol. stalo přemyslovským knížecím hradištěm a bylo správním centrem celého Plzeňska. V roce 992 zde již bylo podle svatovojtěšských legend živé tržiště. Počátkem 11. stol., za knížete Jaromíra, byla na hradišti mincovna. Po založení „Nové Plzně“ kolem roku 1295 dochází k úpadku. V roce 1361 osvobodil Karel IV. po dokončení výstavby hradu Radyně (Karlskrone) obyvatele od všech poddanských povinností. Název Starý Plzenec je poprvé doložen v roce 1442. Do poloviny 15.stol. bylo město stále královským majetkem, poté se dostalo do držení šlechty. Během 18. století poklesl Starý Plzenec na ves, roku 1845 byl povýšen na městečko a v roce 1902 na město.
Kultura - Starý Plzenec
K pravidelným kulturním událostem patří historické slavnosti, které probíhají zpravidla první víkend v červenci. Hudební léto "Pod Radyní" se uskuteční první víkend v srpnu. Místem konání obou akcí je hrad Radyně. Na Pannu Marii počátkem září probíhá ve městě pouť s tradičními kolotočovými atrakcemi. Ve městě funguje městské informační centrum, kde lze získat podrobné informace o všech akcích, jízdních řádech, důležitých institucích, službách a zařízeních.
Sport - Starý Plzenec
Okolím města vede 10 km dlouhá naučná stezka s dnes již 11 zastaveními, která je vhodná pro výlet rodin s dětmi i pro cyklistiku. Pod hradem Radyní, stejně jako na Ostré Hůrce nad městem, je několik kamenných přírodních útvarů, které jsou využívány pro horolezectví i pro cyklokros. Na své si přijdou u sedleckých rybníků nebo u řeky Úslavy i milovníci vodních sportů a rybaření. V létě je přímo ve městě v provozu koupaliště.
První zářijový víkend se pravidelně na sedleckém Novém rybníku koná "Sedlecká 500", celorepubliková kanoistická soutěž.
Výlety - Starý Plzenec
Mezi zajímavosti rozhodně patří hrad Radyně, který je přístupný od dubna do konce října. K posledním zajímavostem při probíhajících opravách patří objevení zazděného krbu přímo ve vyhlídkové věži hradu (viz obrázek). Hrad je od prosince 2005 ve večerních hodinách nasvícen a patří k večerní dominantě Plzeňského kraje. Národní kulturní památku rotundu sv. Petra na hradišti Hůrka lze navštívit na základě objednávky od počtu 6 osob v turistické sezóně. V části Sedlec je po předchozí domluvě možnost celoroční návštěvy Muzea SDH, které mapuje vývoj požární techniky od konce 18.století po současnost. V roce 1871 Plzenečtí začali stavět moderní pivovar, který je od roku 1964 přebudován na světově proslulou společnost Bohemia Sekt. Dnes zde najdeme, možná na stejném místě jako před stovkami let vinné sklepy. O desetimetrové hloubce a rozloze 3.800 čtverečných metrů s konstantní teplotou, což jsou ideální podmínky pro zrání vína. Zde se spojuje vinařská tradice se špičkovou technologií světové úrovně. Město se může pochlubit řadou nemovitých památek velkého historického i kulturního významu.
Zajímavé odkazy:
www.staryplzenec.cz _(hide) ↑