Na obchodní stezce a u brodu přes řeku byla založena ve 13. století osada. První zmínka o osadě je z roku 1349. Ve 14. století byla osada s pravidelně se konajícími trhy povýšena na městečko, ale první písemný zápis o Kamenici jako o městečku je z roku 1499. V 15. století byla na kopci na okraji městečka postavena tvrz a městečko bylo samostatným panstvím. V městečku se rozvíjela řemesla, obchod a zemědělství. V pozdějších letech tu byla založena sklárna a brusírna skla. V okolí města bylo několik lomů, kde se těžil granodiorit. V roce 1835 bylo městečko zničeno rozsáhlým požárem. Nově budované městečko bylo stavěno v pravidelném půdorysu a v klasicistním slohu. Původní tvrz byla v druhé polovině 17. století přestavěna na faru. V 19. století byla fara přestavěna novogoticky, zachovány zůstaly některé klenby. Na náměstí stojí přízemní budova radnice s hranolovou věží, která byla postavena v roce 1835. V dolní části náměstí najdeme kašnu se sochou svatého Jana Nepomuckého zhotovenou v roce 1850. Ne levém břehu řeky je zajímavý soubor roubených domů zdobených dřevěnými lomenicemi pocházejících z počátku 19. století. Barokní kostel svatého Filipa a Jakuba byl postaven v první polovině 18. století. Po nějakou dobu pracoval v Trhové Kamenici jako učitel Karel Václav Rais ( 1859-1926). Připomínkou na jeho léta strávená v Kamenici je mohyla s pamětní deskou postavená u kostela.
Trhová Kamenice leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Chrudim. Městečko se rozkládá na rozhraní mezi Železnými horami a Českomoravskou vrchovinou. Městečko bylo postaveno na obou březích řeky Chrudimky. Od okrajových částí města se rozprostírají rozlehlé lesy. V okolí města je vybudováno několik rybníků. Jižním a jihovýchodním směrem od města se v obcích Možděnice, Dřevíkov, Veselý kopec a Svobodné Hamry nacházejí významné památky lidové architektury, které tvoří součást skanzenu Vysočina. Městečko tvoří křižovatku několika cyklistických značených tras, po kterých se vydáme do oblasti Železných hor či Českomoravské vysočiny. Městečkem prochází dvě značené turistické trasy. Jihozápadním směrem z městečka dojdeme na vrcholek kopce s rozhlednou ( 650 m.n.m.). Jihovýchodním směrem dojdeme do obce Svobodné Hamry ke skanzenu Vysočina. Východním směrem bude cílem naší cesty město Hlinsko.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Trhová Kamenice
Na obchodní stezce a u brodu přes řeku byla založena ve 13. století osada. První zmínka o osadě je z roku 1349. Ve 14. století byla osada s pravidelně se konajícími trhy povýšena na městečko, ale první písemný zápis o Kamenici jako o městečku je z roku 1499. V 15. století byla na kopci na okraji městečka postavena tvrz a městečko bylo samostatným panstvím. V městečku se rozvíjela řemesla, obchod a zemědělství. V pozdějších letech tu byla založena sklárna a brusírna skla. V okolí města bylo několik lomů, kde se těžil granodiorit. V roce 1835 bylo městečko zničeno rozsáhlým požárem. Nově budované městečko bylo stavěno v pravidelném půdorysu a v klasicistním slohu. Původní tvrz byla v druhé polovině 17. století přestavěna na faru. V 19. století byla fara přestavěna novogoticky, zachovány zůstaly některé klenby.
Výlety - Trhová Kamenice
Na náměstí stojí budova staré radnice s hranolovou věží, která byla postavena v roce 1835. Původně přízemní stavba byla později upravována a dnes slouží jako restaurace. V dolní části náměstí stojí kašna se sochou svatého Jana Nepomuckého zhotovená v roce 1850. Ne levém břehu řeky je zajímavý soubor roubených domů zdobených dřevěnými lomenicemi pocházejících z počátku 19. století. Barokní kostel svatého Filipa a Jakuba byl postaven v první polovině 18. století. Po nějakou dobu pracoval v Trhové Kamenici jako učitel Karel Václav Rais ( 1859-1926). Připomínkou na jeho léta strávená v Kamenici je mohyla s pamětní deskou postavená u kostela. Významnou památkou je také hrobka vídeňského stavitele Františka Šebka na kamenickém hřbitově.
Trhová Kamenice tvoří křižovatku několika cyklistických značených tras, po kterých se vydáme do oblasti Železných hor či Českomoravské vysočiny. Městečkem prochází dvě značené turistické trasy. Jihozápadním směrem z městečka dojdeme na vrcholek Zuberského kopce s rozhlednou (650 m n. m.) a kapličkou sv. Jana Nepomuckého. V místní části Polom stojí za pozornost barokně přestavěný, ale původně renesanční kostel sv. Kunhuty.
Zajímavé odkazy:
www.trhovakamenice.cz _(hide) ↑