Loučná nad Desnou je podhorská obec vyhledávaná turisty jak v letním tak i v zimním období. Obec najdeme v údolí řeky Desná, pod vrcholkem Mravenečníku ( 1342 m.n.m.) a severovýchodním směrem od města Šumperk. Loučná se až do roku 1948 nazývala Vízmberk. K obci bylo připojeno několik okolních osad a malých obcí a to Filipová, Kociánov, Kouty nad Desnou, Přemyslov a Rejhotice a společně mají 1890 obyvatel. Obcí prochází silnice vedoucí ze Šumperku přes Červenohorské sedlo do Jeseníku. V okolí obce je vyhledávaný lyžařský areál s řadou běžeckých a sjezdových tratí. U východního okraje Koutů nad Desnou je zajímavá turistická atrakce a to horské minikáry. V osadě Kociánov je malý rybník využívaný k rybolovu a nedaleko od něj je paintballové hřiště. Východním směrem od Loučné je technická zajímavost a to přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. V jihozápadní části Loučné stojí barokní budova zámku s krajinářským parkem. Zámek je využíván jako výchovný ústav. V zámeckém parku roste památná 600 let stará lípa. Loučná je výchozím místem celé řady turistických tras do chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Kromě turistických tras se v obci křižuje několik značených cyklistických tras.
Nejstarší částí obce Loučná nad Desnou je osada Rejhotice, jež vznikla ve 14. století jako dřevorubecká a hornická obec. První písemná zmínka o Rejhoticích je z roku 1577. Obec Vízmberk byla založena v 18. století v podzámčí nově vybudovaného zámku Vízmberk. V tomto období byly založeny i osady Kociánov a Filipová. Na území dnešní obce pracovaly již v 16. století hamry a v 17. století tu byla vybudovaná vysoká pec. V první polovině 19. století byla v obci založena válcovna, vyrábějící kolejnice.
Vízmberský renesanční zámek tu nechali postavit pánové ze Žerotína v roce 1608. V 18. století byl zámek majetkem velehradského kláštera a opat jej nechal přestavět barokně. V roce 1774 byl zámek rozšířen o zámeckou kapli. V roce 1833 byl zámek prodán panu Mitrovskému z Nemyšle a ten nechal zámecký park upravit na krajinářský. V roce 1844 kupují zámek železářští podnikatelé Kleinovi a ti rozšířili park a nechali v něm vybudovat kašnu zdobenou řadou plastik. Naproti zámeckého parku nechali Kleinové postavit rodinou hrobku.
Dostupné autem po celý rok
Zajímavé odkazy:
_(hide) ↑