Jeseník leží na Severní Moravě, severním směrem od města Šumperk. Jeseník je horské město, které obklopují zalesněné stráně kopců Hrubého Jeseníku. Jeseník je nejenom vyhledávaným rekreačním střediskem, ale také lázeňským městem. Rozkládá se na soutoku řeky Staříč a Bělá. Severním a východním směrem od města najdeme celou řadu vyvěrajících léčebných pramenů. Na prohlídku pramenů se můžeme vydat po jednom z celé řady značených lázeňských okruhů. U východního okraje města najdeme sjezdovku s lyžařským vlekem. Další možnosti lyžování jsou západním směrem od Jeseníku u obce Lipová Lázně v místním lyžařském areálu. Milovníci jízdy na koních mohou navštívit ranč s chovem koní jihovýchodně od města u obce Dětřichov. Z města vede do oblasti Hrubého Jeseníku celé řada značených cyklistických či turistických tras, stačí si jenom vybrat podle vlastní chuti. Nejvíce navštěvovaným místem nedaleko města Jeseník je východním směrem přírodní rezervace zvaná Rejvíz. Najdeme tu naučnou stezku vedoucí po dřevěných chodnících přes rašeliniště k malebnému Mechovému jezírku. Severozápadním směrem z města se vydáme k jeskyni Na Pomezí, která je přístupná veřejnosti. Nedaleko od města východním směrem dojdeme na vrcholek kopce Zlatý Chlum ( 875 m.n.m.), kde je postavena rozhledna.
U velkých štěrkovišť na úpatí Jeseníků byla v roce 1267 založena osada, která byla v roce 1295 povýšena na město. Jeseník nebyl obehnán hradbami, ochranu měla zajišťovat místní vodní tvrz. Ve 14. století pracovalo u toku řeky Bělé 13 hamrů, které zpracovávaly železo. V okolí město probíhala také těžba zlata a stříbra. V 16. století došlo k útlumu těžby a obyvatelé města postupně přecházeli na výrobu plátna a na soukenictví. Na konci 18. století se tu začal, v okolí pěstovaný len, průmyslově zpracovávat. V roce 1506 byl Jeseník prohlášen hornickým městem a jeho správa přešla do rukou rodu Fuggerů. Jakmile byla těžba nerostů utlumena vrátilo se město do správy vratislavských biskupů. Negativně se na rozvoji města podepsala třicetiletá válka a několik rozsáhlých a velmi ničivých požárů. Městu se nevyhnuly ani záplavy. Poslední povodeň postihla město v létě roku 1997. Nejčernější vzpomínkou v historii města jsou zcela jistě procesy s čarodějnicemi probíhající v letech 1622 až 1684. V roce 1742 bylo Slezsko rozděleno a Jeseník se stal pohraničním městem. Na počátku 19. století na území města začala pracovat továrna na výrobu jemného spodního prádla. V roce 1888 byla dokončena železniční trať z Hanušovic. Do roku 1947 neslo město název Frývaldov, po tomto roce bylo přejmenováno na Jeseník.
Rok 1830 je pro město velmi významným obdobím, Vincenz Priessnitz tu založil vodoléčebné lázně. V lázních Jeseník se do dnešních dnů dochoval dům Vincenze Priessnitze postavený v letech 1822 až 1824. Lázeňský léčebný dům byl postaven v letech 1838 až 1839. Dominantním lázeňským objektem je tak zvané Priessnitzovo sanatorium pocházející z roku 1910 a ve své době to bylo největší zařízení svého druhu na světě. V lázních najdeme celou řadu památníků, pomníků a u jednotlivých pramenů také plastiky.
Významnou památkou ve městě je vodní tvrz, v dnešní době sloužící jako muzeum. Před vodní tvrzí je velký bludný balvan vážící 2,2 tuny. Balvan do těchto míst doputoval s ledovcem z oblasti jihovýchodního Švédska. Na městském náměstí je několik klasicistních domů. Budova radnice byla na přelomu 18. a 19. století přestavěna, renesanční jádro radnice zůstalo zachováno. Barokní sloup Nejsvětější Trojice byl zhotoven v roce 1772. Kostel Nanebevzetí panny Marie byl postaven v 15. století a v roce 1882 byla provedena rozsáhlá přestavba kostela. Ve městě najdeme zachovaný dům který dříve obýval kat, v dnešní době je v budově restaurace. Na tak zvané Katovně je umístěna pamětní deska připomínající posledního městského kata, kterého zastřelili v roce 1646 Švédové.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Jeseník
Počátky obce se datují do poloviny 13. století. Již roku 1267 získává ves statut města. V následujícím staletí v souvislosti s těžbou rud získává město na významu a rozvíjí se zde kovodělný průmysl. Postupný útlum těžby rudy v 15. století přivodil zánik místních hamrů a pecí. K novému nárůstu těžby došlo na počátku 16. století. Tentokrát ovšem kromě železné rudy i zlata a stříbra. Roku 1506 získalo město horní statut a stalo se dokonce majetkem evropsky známé podnikatelské firmy Fuggerů z Augšpurku. Ti však po vytěžení rudného bohatství prodaly město i okolní vesnice zpět biskupství vratislavskému. Když byla zastavena veškerá těžba, našly místní si obyvatelé nový zdroj obživy v podobě výroby textilií. S úspěchem vyvážely do celé Evropy i do zámořských kolonií. V průběhu třicetileté války a za násilné rekatolizace, proslavily Jeseník čarodějnické procesy. Jen v samotném Jeseníku bylo upáleno 102 osob. Rozdělení Slezka roku 1742 vedlo k částečnému útlumu textilního průmyslu díky ztrátě obchodní stezky přes Vratislav. Roku 1822 využil místní podnikatel Adolf Rayman nabídky bankovního domu Regenhart a společnými silami založili manufakturu, díky níž si vytvořili monopol v oblasti textilního průmyslu. Neméně významný byl pro město i Vincenz Priessnitz, který svou vodoléčbou získal v celé Evropě i v Americe nevídanou popularitu. Do Gräfenberku nad Jeseníkem, kde zbudoval řadu lázeňských objektů, přitahoval především šlechtice, kteří přinášeli místnímu obyvatelstvu nejen vítaný příjem, ale i kulturu. Po roce 1848 spravovalo město oblast od Zlatohorska po Javornicko. Koncentrace průmyslu ve městě přitahovala stále více vesničanů a město zaznamenalo v průběhu necelého století několikanásobný nárůst obyvatelstva, který zastavila až druhá světová válka. S nástupem komunismu po druhé světové válce začalo město upadat kvůli svým německým kořenům. Nový režim neměl zájem na rozvoji města, bylo zničeno mnoho kulturních památek i historických domů a nahradily je domy panelovými. Novým impulsem pro rozvoj města se stalo období po roce 1989, kdy došlo k obnově řady památek, rozvoji lázeňství a Jeseník se stal roku 1996 nejmladším okresním městem České republiky.
Kultura - Jeseník
V současnosti se město snaží navázat na bohatou historii a připomíná si otce lázeňství v kraji Vincenze Priessnitze. Město hostí nebo hostilo mnoho společenských akcí. Pravidelnou akcí je Schubertova mezinárodní soutěž klavírních duet. Mnoho hudebních akcí pořádají i městské lázně. Jesenicko je také známé svou literární tradicí a to nejen českou ale i německou. Tuto tradici udržuje pravidelná akce svatováclavské setkání, v rámci něhož jsou publikována nová literární díla. Z novodobých aktivit je třeba zmínit mažoretkové mistrovství ČR, které hostí známý Jesenický klub.
Sport - Jeseník
K lázním patří i nádherná příroda, která láká k procházkám a návštěvám místních rozhleden. Pro vyznavače cykloturistiky je připraveno množství tras. V zimním období jsou v okolí udržované běžecké stopy.
Výlety - Jeseník
V okolí se nachází množství pramenů, z nichž mnohé jsou využívaný v neméně početných léčebných lázních. Navštívit můžete rodný dům V. Priessnitze i jeho hrobku umístěnou přímo na lázeňské promenádě v jesenických lázních. Stejně tak mnoho starobylých domů nezapře lázeňský charakter. Při vycházce po okolí narazíte na množství vyhlídek a několik rozhleden.
V samém centru města naleznete ponurou kamennou budovu obehnanou vodním příkopem – jedná se o tzv. „Vodní tvrz“, v dřívějších dobách to bylo jediné opevněné místo ve městě, v současnosti slouží jako muzeum. Nad městem čnící kopec Chlum s rozhlednou, tvoří nepřehlédnutelné panorama.
obecní úřad
Masarykovo nám. 1/167, Jeseník 79001
Web
www.mujes.cz
Zajímavé odkazy:
www.mujes.cz _(hide) ↑