Založení Šenova není známé, první osídlení podle archeologických průzkumů se datuje do období paleolitu. Ve 12. století procházela osadou obchodní stezka, která vedla od Baltického moře k jihu. První písemná zmínka o Šenově je z roku 1305 a obec patřila k těšínskému knížectví. Koncem 14. století byl Šenov samostatným statkem. V roce 1531 koupili statek páni z Choltic a zahájili stavbu renesančního zámku. Zámek byl dostavěn novým vlastníkem svobodným pánem z Hříště. V roce 1829 je obec i se zámkem prodána hraběti Filipu Ludvíkovi. Posledním majitelem od roku 1893 byl hrabě Jindřich Larisch, který nechal zámek zchátrat a v roce 1927 zbourat, zůstala jen budova správce. V 50. letech 20. století byl upraven zámecký park a dnes je v bývalé budově správce Základní umělecká škola.
V zámeckém parku byl v roce 1764 vystaven barokní kostel Prozřetelnosti Boží, který je nazýván Perlou Slezka. Oltář v kostela je vyhotoven z italského mramoru. Kolem kostela můžeme vidět zbytky ohradní zdi. Evangelická kaple byla postavena v roce 1893. Základní kámen evangelického kostela byl položen v roce 1936 a v roce 1937 byla stavba dokončena. Obec Šenov se na základě usnesení parlamentu stal 5.10.1998 městem.
Šenov leží východním směrem od města Ostravy. Městem Šenov prochází silnice a železniční trať spojující Ostravu a Havířov. Město je rozloženo na březích říčky Lučiny a Frýdeckého potoka. V katastru města jsou vybudovány rybníky, největší z nich jsou Košťálový a Volenský rybník, leží v jižní části města. Šenov je obklopen lesy Pežgovským, Datyňským a lesním komplexem nazvaném Babčok. Ve městě Šenov byly postaveny dřevěné větrné mlýny, čtyři najdeme v části města Skrbeň a jeden je postaven v části zvané Šimška. Dřevěné mlýny pocházejí z let 1911 až 1922. Okolí Šenova je vhodné k cykloturistickým výletům. Vydáme-li se z města jižním směrem přes obec Sedliště dojedeme do města Frýdek-Místek. Vydáme-li se východním směrem proti toku řeky Lučiny dojedeme do Havířova. V Havířově byla na řece Lučině vyhlášena přírodní památka Meandry Lučiny, která se vyznačuje přírodním korytem řeky. Z Havířova budeme pokračovat dále k Žermanické přehradní nádrži, která slouží k rekreačním účelům. Z přehradní hráze je za příznivého počasí pěkný výhled na nedaleké vrcholky Moravskoslezských Beskyd. Rozeznat můžeme Lysou horu, ale také Javorový vrch. Severním směrem z města Šenov dojedeme do obce Petřvald, kde můžeme navštívit místní technické muzeum.
Název města: ŠenovPočet obyvatel: 5437Rozloha: 16 km2Adresa: Městský úřad Šenov, Radniční náměstí 300, 739 34 ŠenovStatutární orgán - Starosta: Ing. Pavel DědicTelefon: 596 805 931Fax: 596 887 147E-mail:
[email protected]ální internetové stránky nejsou uváděnéObec s rozšířenou působností: OstravaObec s pověřeným obecním úřadem: Ostrava
Dostupné autem po celý rok
Založení Šenova není známé, první osídlení podle archeologických průzkumů se datuje do období paleolitu. Ve 12. století procházela osadou obchodní stezka, která vedla od Baltického moře k jihu. První písemná zmínka o Šenově je z roku 1305 a obec patřila k těšínskému ...