Kopřivnice leží na Severní Moravě, jižním směrem od města Ostravy. Jižním směrem od Kopřivnice se zvedají vrcholky Moravskoslezských Beskyd. Město Kopřivnice je známé především výrobou automobilů, legendární Tatry. Východní část města zaujímá průmyslová zóna s testovacím polygonem pro automobily. Jižním směrem od města se zvedají zalesněné stráně vrcholku Červený Kámen ( 690 m.n.m.). Na úbočí tohoto kopce je vybudována sjezdová trať s lyžařským vlekem. Od západního okraje města se zvedá vrchol kopce Bílá Hora ( 556 m.n.m.) a na druhé straně kopce se rozkládá městečko Štramberk. Na vrcholku kopce Bílá hora byla na počátku 21. století vybudována rozhledna, jejíž tvar a šroubovité schody jsou zvětšenou kopií šroubovice DNA. Kopřivnicí prochází trasa dálkové cyklostezky vedoucí z Českého Těšína do Jihlavy. Z města do nedalekého okolí vede také celá řada značených turistických tras. U jižního okraje města a přes nedaleký Štramberk je vybudována naučná stezka nesoucí název Lašská. Vydáme-li se z Kopřivnice severovýchodním směrem dojdeme do městečka Hukvaldy, kde můžeme navštívit stejnojmennou zříceninu hradu. Severním směrem z Kopřivnice dojdeme do města Příbor, rodiště filozofa Sigmunda Freuda. Vydáme-li je jižním směrem do Štramberku můžeme mimo jiné navštívit nově založenou botanickou zahradu v bývalém vápencovém lomu. Jihovýchodním směrem dojdeme ke zřícenině hradu Šostýn.
V místech kde dnes stojí město Kopřivnice bylo v starší době kamenné osídlení. Již ve 13. století byla v podhradí Šostýna vybudovaná osada. První písemná zmínka o této osadě ale pochází z roku 1437. Na rozvoji Kopřivnice se nejhůře podepsalo období třicetileté války, kdy bylo město několikrát napadeno a vydrancováno. Od 19. století se ve městě začal rozvíjet průmysl, začala tu pracovat továrna na fajánsové zboží. V tomto období byla zahájena místním rodákem ing. Šustalem, výroba bryček a kočárů. V roce 1897 z této továrny poprvé vyjel kočárový automobil President.
Zajímavou historickou budovou je fojtství pocházející z roku 1789 a u něj starý hřbitov s hrobkou rodiny Šustalů. V dnešní době je tu umístěno muzeum. Zajímavou historickou stavbou ve městě je novogotický kostel svatého Bartoloměje, který byl postaven v roce 1894. Kopřivnice je rodným městem malíře Zdeňka Buriana ( 1905-1981), hudebního skladatele Zdeňka Petra a olympijského vítěze atleta Emila Zátopka ( 1922-2000). V centru města najdeme v novém objektu Technické muzeum, které bylo přestěhováno z původního objektu v městském parku. Velkou zásluhu na vybudování muzea v roce 1947 ve městě má cestovatel Emil Hanzelka. V technickém muzeu najdeme nejenom expozici dokumentující vývoj automobilů, ale je tu i síň věnovaná slavným rodákům.
Název města: KopřivnicePočet obyvatel: 23687Rozloha: 27 km2Adresa: Městský úřad Kopřivnice, Záhumenní 1152, 742 21 KopřivniceStatutární orgán - Starosta: Jiří TichánekTelefon: 556 879 411Fax: 556 812 758E-mail: [email protected]ální internetové stránky nejsou uváděnéObec s rozšířenou působností: KopřivniceObec s pověřeným obecním úřadem: Kopřivnice
Dostupné autem po celý rok
Historie - Kopřivnice
Osídlení oblasti na důležité obchodní cestě mezi Baltem a Středozemním mořem je doložena již z dávných dob. K významnějšímu osídlení dochází ovšem až ve druhé polovině 13. století. Původní osada vzniká u hradu Šostýna. První písemná zmínka o Kopřivnici pochází z roku 1437. Jedním z dalších majitelů panství se se stává husitský hejtman Jan Čapek ze Sán. Dalším majitelem byl český král Jiří z Poděbrad. Ten postoupil panství olomouckému biskupu Tasovi z Boskovic a obec postupně získává úlevy a osvobození od roboty. Pohromou byla pro Kopřivnici třicetiletá válka. Nejprve přepadli obec vzbouření Valaši a později dánská vojska. Po těchto údálostech nastává prudké zvýšení robot, což vyvolá nepokoje a vzpoury, které se podařilo dohodou vyřešit. Další povstání už bylo potlačeno vojensky. Přelomem v historii města se stalo založení továrny na kameninu a hliněné zboží v roce 1812, jako první projev průmyslového rozvoje oblasti. Hlavní hybnou silou se ovšem stává továrna na kočáry založená roku 1853 Ignácem Schustalou, která později vyrábí železniční vagóny a od konce roku 1897 i automobily. Roku 1919 opouštějí závod první vozy s názvem Tatra, jejichž následující úspěchy rozšířily věhlas značky v celém světě. 10. října 1938 je Kopřivnice okupována nacistickým Německem a teprve 6. května 1945 opustily poslední zbytky německého vojska město a přijely první jednotky Sovětské armády. 28. srpna 1948 je Kopřivnice povýšen na město. Poválečná historie města je velmi bohatá a lze ji ilustrovat na nárůstu obyvatelstva z původních 6000 v roce 1950 na 21 500 obyvatel v roce 1995
Kultura - Kopřivnice
Ve městě se nachází Kulturní dům ve kterém probíhá množství kulturních a společenských akcí s moderním kinem a městskou knihovnou. Dále Katolický dům se společenskými sály s jevištěm, loutkové divadlo, NORA CLUB, který pořádá festivaly, koncerty, parties atd. HELAX CLUB 69 a Dům dětí a mládeže. Množství kulturních akcí je velmi velké a informace můžete získat an internetu nebo v místním informačním centru.
Sport - Kopřivnice
Sportovní infrasturkturu reprezentuje v Kopřivnici Lyžařský areál Červený kámen, krytý bazén, který je součástí víceúčelového sportovního areálu, ve kterém se nachází sportovní hala s posilovnou, lehkoatletický stadion, fotbalové hřiště a koupaliště, areál zimního stadionu s krytou ledovou plochou a s kapacitou 5000 diváků, dvě tělocvičny pro basketbal, volejbal, badminton, sportovní gymnastiku a jiné sporty, atd. V tenisovém areálu je k dispozici 5 venkovních antukových dvorců a tenisová hala se dvěma kurty, s povrchem Nisaplast a cvičnou stěnou. Nadšenci bowlingu zajisté zavítají do některého ze tří bowlingových center. Minigolf si můžete zahrát v příjemném prostředí u lesa pod Červeným kamenem. Zpestřením se může stát projížďka na koních a v letním období se můžete věnovat vodním sportům na přehradě Větřkovice. Okolí města je vhodné pro turistiku i cykloturistiku, jejíž příznivci zde naleznou více jak 120 km značených cest.
Výlety - Kopřivnice
K návštěvě doporučujeme zejména Technické muzeum Tatra Kopřivnice, zachycující 150ti letou historii kopřivnického závodu. V muzeu je také Síň slávy olympijských vítězů Emila a Dany Zátopkových. Budova muzea Fojtství je úzce spjata s historií kopřivnické automobilky. Jedná se o stavbu bývalé dědičné rychty, kde Ignác Šustala zahájil první řemeslnou výrobu lehkých kočárů a bryček. Z okolních zajímavostí potom doporučujeme rozhlednu Bílá hora, hrad Hukvaldy nebo hrad Trúba ve Štramberku. Kopřivnice má řadu významných rodáků. Za všechny je to například Zdeněk Burian, malíř jehož zobrazení pravěku hodnotí nadšeně vědci celého světa nebo olympionik Emil Zátopek.
Zajímavé odkazy:
www.koprivnice.cz _(hide) ↑