Území dnešní obce bylo osídleno již v mladší době kamenné, což dokládá nález sekeromlatu. Kromě toho byly při archeologickém průzkumu v obci objeveny hliněná nádoba s mincemi a úlomky stříbra. Mince pocházejí z období, kdy vládl Václav II. První písemné zmínky o obci pocházejí z let 1383 až 1398. V tomto období patřila obec k příborskému fojství. V roce 1437 získal obec do majetku rytíř Drslav z Ochab, který v první polovině 15. století nechal v obci postavit gotickou tvrz. V roce 1522 byly Bartošovice prodány Zikmundovi Sedlnickému z Choltic.Za panování tohoto rodu byla tvrz v roce 1583 přestavěna na zámek v renesančním slohu. V tomto roce prodělal přestavbu také kostel svatého Petra a Pavla. V roce 1692 byla ke kostelu přistavěna věž. V roce 1616 bylo panství prodáno Janu Felixovi Podstatskému z Prusnic. Tento panský rod vlastnil Bartošovice po dobu 150 let. V 17. století nechali Podstatští rozšířit a přestavit zámek v barokním slohu. Kolem zámku byly založeny zahrady, ve kterých byly vybudovány odpočinkové zahradní altány. V roce 1737 byla ve středu obce v sousedství kostela postavena nová farní budova. V roce 1768 bylo zdejší panství a zámek prodáno hraběnce Marii Brigitě Taaffové. Dcera hraběnky Josefína se provdala za hraběte Jana Nepomuka Pachtu z Rájova. Manželství Josefíny a Hraběte Nepomuka nebylo šťasné a Josefína měla dvě nemanželské děti Fanny a Huga Meinertovi. V roce 1833 hraběnka Josefína zemřela a zámek odkázala do vlastnictví Huga Meineta. V první polovině 19. století nechal Hugo vystavět v sousedství kostela hrobku rodiny Meinertů. V současné době je tato hrobka chráněnou kulturní památkou. Na konci 19. století je zámek i s panstvím prodán vdově švýcarského továrníka Emmě Fattonové. V době kdy zámek vlastnila rodina Fattonových, byly na zámku provedeny rozsáhlé přestavby ve stylu italské novorenesance. Rekonstrukce proběhla v letech 1869 až 1877. V letech 1905 až 1906 proběhla rozsáhlá rekonstrukce kostela. Dalšími majiteli zámku se stává rodina Czeczowiczkova, která vlastní zámek do roku 1938. V období druhé světové války si zdejší zámek zvolilo za své sídlo komando SS. Koncem války byl v obci a na území zámku koncentrován velký počet válečných zajatců a řada z nich tu zemřela. V roce 1970 byl v obci vybudován památník věnovaný obětem války a fašismu.
Bartošovice leží severovýchodním směrem od města Nový Jičín. Obcí protéká Bartošovický potok , který nedaleko obce ústí do řeky Odry. Část obce se nachází v chráněné krajinné oblasti Poodří. Severním směrem od Bartošovice najdeme město Studénka, východním směrem je Příbor a jihovýchodním směrem jsou města Štramberk a Kopřivnice. Vydáme-li se z obce severovýchodním směrem dorazíme k přistávací ploše mezinárodního letiště Ostrava-Mošnov. Od severozápadního okraje obce se rozprostírají dva rozlehlé rybníky. Horní Bartošovický rybník je součástí chráněného území přírodní rezervace Bartošovický luh. Severním směrem od obce se nachází další přírodní rezervace nesoucí název Koryta. V okolí obce jsou pole, která na několika místech přerušují malé lesíky a hájky. Krajina kolem obce je mírně zvlněná, nad západním okrajem obce se zvedá Bartošovický kopec ( 277 m.n.m.). Ve středu obce se nachází budova zámku, obklopená parkem. Nedaleko zámeckého parku je přírodovědná stanice, která se zabývá chovem dravců. K obci Bartošovice byla v roce 1976 připojena nedaleká obec Hukovice. Mezi obcí Hukovice a Bartošovice je vybudovaná malá vodní nádrž. Na území obce se křižují dvě značené cyklistické trasy a to Jantarová stezka a cyklostezka Kravařsko. Turistická značené trasa prochází nedaleko severního okraje obce. Vydáme se z obce kolem Dolního Bartošovického rybníka a přes most na druhý břeh řeky Odry a tady se připojíme na modrou turistickou trasu. Severovýchodním směrem nás modrá značka zavede do Studénky a jihozápadním směrem po této značce dojdeme do Suchdolu nad Odrou.
Název obce: BartošovicePočet obyvatel: 1598Rozloha: 24 km2Adresa: Obecní úřad Bartošovice, 742 54 Bartošovice 135Statutární orgán - Starostka: MVDr. Kateřina KřenkováTelefon: 556 758 692Fax: 556 758 679E-mail:
[email protected]é stránky: http://www.bartosovice.cz/Obec s rozšířenou působností: Nový JičínObec s pověřeným obecním úřadem: Nový Jičín
Dostupné autem po celý rok
Území dnešní obce bylo osídleno již v mladší době kamenné, což dokládá nález sekeromlatu. Kromě toho byly při archeologickém průzkumu v obci objeveny hliněná nádoba s mincemi a úlomky stříbra. Mince pocházejí z období, kdy vládl Václav II. První písemné zmínky o ...