Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Moravskoslezský kraj > Okres Bruntál > Rýmařov
Rýmařov
Podhorské městečko Rýmařov leží v plochém údolí, mezi horskými svahy Nízkého a Hrubého Jeseníku, přibližně 50 km severně od Olomouce. Okolí města a zejména výrazné vyvýšeniny poskytují velmi pěkné vyhlídky na město, široké okolí. Můžeme odtud vidět i siluetu Hrubého Jeseníku, kde sněhová pokrývka na jeho hřebenech a svazích dosahuje až čtyř metrů a ovlivňuje teplotu i v Rýmařově.
Rýmařov leží na Severní Moravě, východním směrem od města Šumperk. Město se rozkládá na rozhraní mezi Hrubým a Nízkým Jeseníkem a v údolí tvořeném Podolským potokem. Od okrajových částí města se zvedají stráně kopců. Severním směrem od Rýmařova je vyhledávané lyžařské středisko Malá Morávka se značným počtem sjezdovek a lyžařských vleků. Městem prochází dálková cyklistická trasa Jeseník – Znojmo, která se tu křižuje s lokální cyklostezkou, po které se vydáme severozápadním směrem do oblasti Hrubých Jeseníků. Městem prochází také několik turistických tras. Jižním směrem z města dojdeme ke zřícenině hradu Strálek, který se nachází v oblasti přírodního parku Sovinecko. Vydáme-li se jihozápadním směrem dojdeme k Rešovským vodopádům. Západním směrem z města můžeme dojít ke zřícenině hradu Rabštejn, který najdeme na vrcholku kopce ( 803 m.n.m.). V blízkosti rudných dolů byla v první polovině 13. století založena osada, která v roce 1250 zanikla. Osada byla obnovena koncem 13. století německými kolonisty, ale rovněž zanikla. V 70. letech 13. století bylo ne druhém břehu potoka vybudováno městečko, které bylo v roce 1406 povýšené na město. V druhé polovině 15. století bylo město napadeno a zničeno vojskem pod vedením Matyáše Korvína. Město bylo obnoveno a začalo se rozvíjet kolem roku 1746, kdy se jeho majiteli stal rod Harrachů. V letech 1640 až 1645 se ve městě rozvíjelo puškařství. Byly vybudovány nové doly na těžbu rud, ve kterých se pracovalo do roku 1773. kdy byla těžba zastavena. V roce 1790 byla větší část města zničena rozlehlým požárem. Do dnešních dnů si město uchovalo svůj historický vzhled. Původní budova radnice ze 17.století byla po požáru v roce 1790 přestavěna. Před radnicí se dochoval pranýř pocházející z roku 1680. Na náměstí stojí kostel svatého Michala postavený v letech 1351 až 1360. V roce 1609 prodělal kostel renesanční přestavbu a jeho dnešní podoba je po přestavbě v 19. století. Budova fary pochází ze 16. století a dříve sloužila jako mincovna. V místech kde byla hornická kolonie byl postaven v letech 1710 až 1718 kostel Navštívení panny Marie. V roce 2003 byl Rýmařov vyhlášen městskou památkovou zónou. Název města: RýmařovPočet obyvatel: 9131Rozloha: 60 km2Adresa: Městský úřad Rýmařov, náměstí Míru 1, 795 01 RýmařovStatutární orgán - Starosta: Ing. Petr KloudaTelefon: 554 254 111Fax: 554 254 112E-mail: mesto@rymarov.czOficiální internetové stránky nejsou uváděnéObec s rozšířenou působností: RýmařovObec s pověřeným obecním úřadem: Rýmařov Dostupné autem po celý rok
Historie - Rýmařov
Město Rýmařov bylo založeno nejpozději ke konci sedmdesátých let 13. století. Obyvatelstvo se živilo převážně zpracováním železných rud a zlata. Město bylo mnohokrát sužováno válkami, bylo vydrancováno uherským vojskem Matyáše Korvína. Třicetiletá válka byla obdobím stálého drancování, mordů a epidemií, jež způsobily smrt nejméně třetině obyvatel. Další pohromou byla válka s Pruskem. Teprve po v první polovině 18. století vznikla v Janovicích u Rýmařov nejvýznamnější plátenická manufaktura rakouské říše. V roce 1790 celé město vyhořelo. Díky vlně solidarity po celé Moravě a díky pomoci vrchnosti vzniklo nové městečko v duchu klasicismu a empíru. Město se začalo rozmáhat, stavět a podnikat s příchodem průmyslové revoluce. Po první světové válce československá vláda potlačila snahy o připojení oblasti k Německu. Národnostní problémy ovšem přetrvaly a hospodářská krize ve třicátých letech je ještě podnítila. Německá armáda obsadila Rýmařov 8. října 1938 což vedle exodu českého obyvatelstva znamenalo i likvidaci židovské menšiny. Konec války a následné vysídlení německého obyvatelstva se tak stalo tragickým završením řetězce událostí, které ukončily sedm set let neobyčejně plodného soužití tří středoevropských etnik.
Kultura - Rýmařov
Z kulturních a společenských zařízení se v Rýmařově nachází Městské muzeum s výstavní síní, Středisko volného času – Dům kultury, Městská knihovna, Městské kino a divadlo, koncertní síň v ZUŠ, Mahen - amatérský divadelní spolek.
Sport - Rýmařov
Sportovní infrastrukturu ve městě tvoří fotbalové hřiště, zimní stadion, tenisové kurty, volejbalové hřiště, veřejně přístupné tělocvičny, fit centrum, aquacentrum. V zimním období mohou návštěvníci využít malý lyžařský vlek a běžecké tratě, nebo skibusy, které spojují Rýmařov s nejvýznamnějšími lyžařskými středisky. V letním období jsou v okolí města k dispozici cykloturistické tratě a cyklobusy.
Výlety - Rýmařov
K zajímavostem ve městě patří Městské muzeum s městským pranýřem z roku 1680, archeologická lokalita Hrádek dokumentující počátky hutnictví a osídlení na Rýmařovsku z 13.-16.stol. na Pivovarské ulici, farní kostel sv. Michaela s trojlodní architekturou s gotickým jádrem, filiální kostel Navštívení Panny Marie, zvaný V Lipkách – mimořádně hodnotná barokní architektura místního stavitele z roku 1711. Dále budova radnice – monumentálně raně barokní stavba z let 1667-1670 se starším jádrem. V okolí potom zámek v Janovicích u Rýmařova, přístupný pouze příležitostně, zbytky hradu Strálek z konce 13. stol, zbytky hradu Rabštejn a hrad Sovinec. Asi 7 km jihozápadně od města leží Rešovské vodopády, které jsou největší vodopády Nízkého Jeseníku v údolí na horním roku říčky Huntavy. Poblíž Rýmařova se nachází obec Ruda se čtrnácti zastaveními Křížové cesty. Východně se nachází přidružené obce Janovice, Edrovice. Ondřejov a Harrachov.