První zmínka o obci pochází z roku 1256. Obec byla součástí osoblažského panství, které bylo majetkem olomouckých biskupů. V roce 1258 daroval biskup Bruno Helmbertovi de Turri Liptaň a nedalekou Třemešnou jako dědičné léno. Až do období husitských válek se v držení zdejšího statku vystřídala řada majitelů. Za husitských válek byla obce zpustošena a zdejší léno zaniklo. Liptaň se stala součástí osoblažského panství. Tvrz, která byla v obci postavena pravděpodobně ve 13. století po připojení obce k osoblažskému panství ztratila svůj účel a postupně zanikla. Tvrz stávala na malém kopci ve středu obce a její ochranu zajišťoval vodní příkop. V roce 1864 byly pozůstatky tvrze odstraněny. Dominantou obce je novogotický kostel Nanebevzetí panny Marie postavený v letech 1866 až 1870. V obci se dochovala chalupa s kapličkou pocházející z 19. století, která je chráněná jako památka lidové architektury. V osadě Bučávka je barokní kaple postavená v roce 1844. Na území obce byl postaven památník, který je věnovaný příslušníkům Stráže obrany, které zavraždili v roce 1938 na četnické stanici henleinovci.
Liptaň leží severním směrem od Města Albrechtice. Severním směrem od Liptaně je obec Vysoká, severozápadním směrem najdeme obec Jindřichov, severovýchodním směrem dorazíme do města Osoblahy a jihovýchodním směrem jsou Slezské Rudoltice. Jižním směrem nedaleko obce se nachází přírodní památka a to Liptáňský bludný balvan. Součástí obce Liptaň je nedaleká osada Bučávka. Obec se rozkládá v oblasti Nízkého Jeseníku a od okrajových částí obce se zvedají lesnaté svahy kopců. Jižním směrem od obce protéká Liptaňský potok na jehož toku je v blízkosti bludného balvanu malá vodní nádrž. Liptaní prochází trasa úzkokolejné železnice vedoucí z obce Třemešná do města Osoblaha. Od západního okraje obce se zvedá Strážný vrch ( 487 m.n.m.). Nedaleko východního okraje obce je prostor nevelkého kamenolomu. Obcí prochází modrá turistická trasa a část naučné stezky Osoblažsko, která prochází celým osoblažským výběžkem. Jižním směrem po modré se vydáme kolem Liptáňského bludného balvanu a přes rozcestí Pod Kobylou do Města Albrechtice. Severním směrem po modré se vydáme do osady Pitárné a odtud stále po modré západním směrem přes Jindřichov údolím Svinného potoka na rozcestí Svinný potok. Z tohoto rozcestí můžeme dále pokračovat po zelené a to východním směrem do Třemešné a nebo severozápadním směrem do obce Petrovice.
Název obce: Liptaň Počet obyvatel: 438Rozloha: 20,249 km2Adresa: Obecní úřad Liptaň , 793 99 Liptaň 149Statutární orgán - Starosta: František TománekTelefon: 554 650 012Fax: 554 625 668E-mail: [email protected]ální internetové stránky nejsou uváděnéObec s rozšířenou působností: KrnovObec s pověřeným obecním úřadem: Město Albrechtice
Dostupné autem po celý rok
Zajímavé odkazy:
_(hide) ↑