Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského regionu, najdeme ji v nadmořské výšce 800 metrů. U severovýchodního a jihozápadního okraje obce jsou k dispozici dvě sjezdové tratě. Další rozlehlý lyžařský areál najdeme na vrcholu Praděd. Jižním směrem od Karlovy Studánky leží obec Malá Morávka, která je dalším známým a vyhledávaným lyžařským střediskem. Obcí prochází značená dálková cyklistická trasa Jeseník - Znojmo. Z obce do okolí vede řada značených turistických tras, v okolí lázní je vyznačeno několik nenáročných vycházkových okruhů a západním směrem z obce je naučná stezka Bílá Opava. Tato říčka v těchto místech vytvořila velmi pěkné údolí. Bílá Opava zde vytvořila i řadu menších vodopádů. Po žluté se jižním směrem dostaneme k horské chatě Ovčárna a ke skalnímu útvaru Petrovy kameny a nebo se můžeme vydat po modré značce k horské chatě Barborka a odtud dále po červené značce na rozcestí pod Pradědem a dále po modré značce na vrchol hory Praděd. Zde je postaven vysílač, kde kromě rozhledny najdeme také restauraci.
Bruntálské panství získal po porážce stavovského povstání v roce 1620 do majetku Řád německých rytířů, dokladem toho jsou milníky a hraniční kameny v okolí. Již v 17. století byly v malé míře zdejší minerální prameny využívány k léčebným účelům. Kolem roku 1720 byly provedeny rozbory minerální vody a jelikož výsledky byly příznivé, byly kolem pramenů vystavěny lázně. Prvními lázeňskými domky byly dřevěné budovy, ve kterých se nacházely vany a minerální voda se využívala pro léčbu formou koupelí. Léčebné účinky byly velmi příznivé a lázně se pomalu rozrůstaly. V roce 1782 se na území obce objevují první zděné lázeňské budovy. Lázeňské domy si ponechaly svůj původní vzhled i přes řadu přestaveb a rekonstrukcí až do dnešních dní. Karlova Studánka sloužila také jako letní sídlo pro nejvyšší hodnostáře Řádu německých rytířů. Rok 1848 je označován jako nejvýznamnějším rokem rozkvětu lázní. V dřívějších letech bylo několik pokusů k plnění zdejší minerální vody do láhví a její prodej. Minerální voda má ale vysoký obsah oxidu uhličitého, což byl důvod, proč láhve naplněné minerálkou praskaly a nebylo možné ji odesílat k prodeji.
Název obce: Karlova Studánka Počet obyvatel: 232Rozloha: km2Adresa: Obecní úřad Karlova Studánka , 793 24 Karlova Studánka 17Statutární orgán - Starosta: Luděk JurajdaTelefon: 554 725 919Fax: 554 725 919E-mail: [email protected]ální internetové stránky nejsou uváděnéObec s rozšířenou působností: BruntálObec s pověřeným obecním úřadem: Vrbno pod Pradědem
Dostupné autem po celý rok
Historie - Karlova Studánka
Vznik Karlovy Studánky je spojen se zdejšími léčebnými minerálními prameny. V 17. století došlo k prvním pokusům o využití léčebných pramenů. Po porážce stavovského povstání roku 1620 se celé bruntálské panství, tj. i území Karlovy Studánky, stalo konfiskátem. Připadlo následně za odměnu Řádu německých rytířů. V 18.století zde začaly růst první dřevěné domky pro léčebné koupele. V tomto období také vznikl úsměvný původní název Hinnwwieder, což znamená „tam a zase zpátky“ německy „hin und wieder“. Příčinou byl nedostetk ubytovacích kapacit a proto se hosté museli ubytovat v okolních obcích a na léčebné koupele docházeli. Název Karlova Studánka se začal používat až od roku 1803. Rostoucí zájem o procedury vedl k tomu že se zde začaly od roku 1782 budovat první lázeňské domy. V současné době se lázně specializují na léčbu onemocnění cest dýchacích.
Sport - Karlova Studánka
Středisko nabízí výborné celoroční podmínky pro rekreaci, pěší turistiku, cykloturistiku, běžecké a sjezdové lyžování (včetně večerního). V zimním období zde jezdí kyvadlová doprava, která Karlovu Studánku spojuje s dalšími známými středisky Jeseníků. V lázních jsou tenisové kurty a mimo sezónu je zde možnost zakoupení léčebných procedur. V přibližně 7 km vzdáleném Vrbně pod Pradědem je koupaliště a ve 20 km vzdáleném Bruntále je krytý bazén a sauna.
Výlety - Karlova Studánka
Jádro městské památkové zóny tvoří lázeňské domy, které byly postaveny v klasicistním a empírovém stylu v létech 1803-1893. Dalšími zajímavostmi jsou kaple sv. Huberta z let 1757-1758, umělý vodopád a venkovní Geologická expozice kamenů. Karlova Studánka je výchozím místem k návštěvě druhé nejvyšší hory v České republice - Pradědu - jehož vrchol leží v nadmořské výšce 1492 m.n.n. Návštěvníci Karlovy Studánky zde naleznou restaurace, cukrárny i poštu.
Zajímavé odkazy:
www.kstudanka.cz _(hide) ↑