Kamenický Šenov leží v Severních Čechách, západním směrem od Děčína. Město se rozkládá v údolí mezi vrcholky Českého středohoří a Lužickými horami. Kamenický Šenov je známé sklářské město, kde se vyrábějí především lustry. Město obklopují zalesněné stráně kopců. Nedaleko města jsou vybudovány dvě sjezdovky s lyžařskými vleky. První je u obce Prácheň a druhou najdeme u obce Polevsko na úbočí kopce Polevský vrch ( 626 m.n.m.). Do okolních lesů se vypravíme po jedné z celé řady značených turistických či cyklistických tras. U východního okraje města je nejstarší geologické rezervace u nás. Jedná se o Panskou skálu ( 597 m.n.m.), která je čedičová a sloupovitě rozpadlá. Pohled na tuto skálu připomíná varhany a dole u úpatí skály je nevelké jezero. Vydáme-li se z města severozápadním směrem dojdeme na vrchol kopce Zámecký vrch ( 530 m.n.m.), kde je zřícenina Kamenického hradu a rozhledna. Jihozápadním směrem z Kamenického Šenova dojdeme do obce Nový Oldřichov, tady můžeme navštívit Hasičské muzeum.
První písemná zmínka o Kamenickém Šenově pochází z roku 1352. Do 16. století byl Šenov zemědělskou obcí, později se tu začalo vyrábět sklo. Na městečko byl Šenov povýšen v roce 1849 a městem se stal v roce 1900. V roce 1856 byla ve městě založena odborná sklářská škola. V roce 1886 byla dostavěna ke sklárně železniční trať z České Kamenice, která byla v roce 1903 protažena do České Lípy. Na této trati jezdily vlaky až do 70. let 20. století kdy byla trať zrušena. Značná část historických domů ve městě byla znehodnocena necitelnou přestavbou. Zachovaly se pouze domy z počátku 19. století ve sklářské čtvrti. Tato část města byla v roce 1992 vyhlášena městskou památkovou zónou. Nejpěknější památkou ve městě je barokní kostel svatého Jana Křtitele z roku 1715 až 1718. Budova radnice je v klasicistním stylu, v pozdějších letech přestavěná. V Kamenickém Šenově je Sklářské muzeum, kde je možné vidět lustry, ryté a broušené sklo z období 17. až 20. století.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Kamenický Šenov
První zpráva o obci pochází z roku 1352. V roce 1849 byla vesnice povýšena na městys a v roce 1900 na město. Kamenický Šenov postupně patřil k panství Hynka Berky z Dubé, pánům z Vartemberka a Kinským, kteří se významně podíleli na rozvoji šenovského sklářství. Konec 17. a začátek 18. století znamená nejen mohutný rozmach zušlechťování skla a obchodu se sklem. O výnosnosti svědčí, že v roce 1804 bylo v Kamenickém Šenově 40 obchodníků se sklem. V 19. století začal konkurenční boj se sklárnami anglickými, francouzskými a belgickými. V důsledku napoleonských válek obchod vázl a přežilo jen pět exportních firem. Navzdory tomu právě koncem 19. století byla v Kamenickém Šenově postavena první sklářská huť, nastal rozmach výroby lustrů a v roce 1856 byla založena první odborná sklářská škola na světě. Postupněvznikly čtyři hutě dodávající surovinu pro místní zpracovatele. Před první světovou válkou kryla kamenickošenovská oblast dvě třetiny veškerého vývozu skla z rakousko-uherské monarchie.Slavnou tradici má výroba svítidel. K rozmachu a dokonalosti přivedl výrobu lustrů vElias Palme. Jeho rodinný podnik proslavil Kamenický Šenov a zdejší skláře po celém světě. Na tradici navázal po druhé světové válce národní podnik Lustry, dnes Preciosa-Lustry a.s. V současné době prožívá Šenov renesanci drobného podnikání, ve městě je na 40 sklářských dílen.
Výlety - Kamenický Šenov
V zimě je zde sjezdovka na Práchni. Další je v nedalekém Polevsku, kde jsou také lyžařské běžecké tratě. Kratší běžkařské trasy se zajímavými výhledy do krajiny nabízí bezprostřední okolí Kamenického Šenova. V letních měsících je nejčastějším cílem výletů Panská skála, přímo ve městě Šenovský vrch (634 m n. m.), pramen "Žába" vedle penzionu Tavba, skalní ostroh Česká skála a místo s dalekým rozhledem "Na Vyhlídce" - poslední dvě místa jsou snadno přístupná z Práchně. Vyjížďky na koni nabízejí farmáři na Práchni a v dolním Šenově. Příznivci cykloturistiky nejčastěji vyjíždějí směrem na Polevsko nebo na Slunečnou. V přípravě je vybudování cyklostezky "Varhany" po zrušené železniční trati z Kamenického Šenova do České Lípy. Klub přátel lokálky nabízí ve vybraných termínech výlety historickým vláčkem z Kamenického Šenova do České Kamenice a zpět. Každým rokem v květnu se koná dálkový turistický pochod "Za kvetoucí měsíčnicí" do rezervace měsíčnice vytrvalé (Lunaria rediviva). Okolí města je protkáno turistickými stezkami a návštěvníci mohou volit trasy podle své zdatnosti.
Zajímavé odkazy:
www.kamenicky-senov.cz _(hide) ↑