Zámek v Novém Městě nad Metují v Královéhradeckém kraji je pro návštěvníky otevřen po celý rok. Z období na počátku 20. století mohou návštěvníci zhlédnout autentické interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco a funkcionalismu. Na prostranství před zámkem a v rozlehlé zámecké zahradě jsou umístěny barokní sochy od Matyáše Bernarda Brauna. Reprezentační zámecké sály slouží ke konání plesů, módních přehlídek, recepcí, koncertů a seminářů.
V roce 1501 nechal Jan Černčický z Kácova postavit pozdně gotický zámek. Další majitelé zámku – Pernštejnové a pak Šternberkové provedli značné stavební úpravy a vznikl renesanční zámek, který byl v letech 1655 – 1661 raně barokně přestavěn podle projektu C. Luraga. Zámek i přilehlá zahrada prošly v letech 1909 – 1915 poslední stavební úpravou, kterou provedl architekt Dušan Jurkovič na přání průmyslnické rodiny Bartoňů z Dobenína. Po 2. světové válce byl zámek zkonfiskován. V roce 1991 byl zámek v restituci vrácen rodině Bartoň-Dobenín.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Nové Město nad Metují
Město bylo založené na kopci obtékaném řekou Metují společně s tvrzí v roce 1501 Janem Černickým z Kácova. V roce 1526 postihl městečko ničivý požár. Nově budované domy byly v renesančním stylu a započalo se také s výstavbou zámku. V tomto období bylo město v majetku Vojtěcha z Pernštejna. Renesanční podobu si město dochovalo do dnešních dnů.V 16. století byly v okolí města založeny vinohrady. V pozdějších letech tu byl založen textilní, strojírenský, potravinářský a hodinářský průmysl. Železnice byla do města přivedena v roce 1875. V roce 1950 byla historická část města vyhlášena městskou památkovou rezervací, která byla v roce 1987 doplněna o ochranné pásmo.
Sport - Nové Město nad Metují
Západním směrem od města je vybudovaná vodní nádrž Rozkoš. Nedaleko západního okraje města je malé sportovní letiště s možností vyhlídkových letů. Východním směrem od města se zvedají zalesněné stráně vrcholků Orlických hor. U jižního okraje města je vyznačena naučná stezka, která vede kolem zámku, zámeckým parkem a také kolem zříceniny hradu Výrov, kterou najdeme jihovýchodně nedaleko města. Městem prochází cyklistická značená trasa po které se můžeme vydat k vodní nádrži Rozkoš či do oblasti Orlických hor. Nové město je výchozím bodem celé řady značených turistických tras.
Výlety - Nové Město nad Metují
Dominantou města a zároveň lákadlem pro turisty je zámek ze 16. století s velmi pěknou zahradou. Zámek byl v letech 1652 až 1660 přestavěn ve stylu italské renesance. Jeho dnešní podoba je po rekonstrukci v letech 1909 až 1912 podle návrhu architekta D. Jurkoviče, při této rekonstrukci byly restaurovány i v Čechách neobvyklé chiaroscurové malby. Pro tuto techniku maleb je charakteristické použití různých odstínů jedné barvy. Zámek je spojen se zahradou dřevěným krytým mostem. V zahradě najdeme kašnu a několik barokních sošek. Nedaleko kašna stojí dělostřelecká bašta a v sousedství socha B. Smetany. Naproti zámku stojí kostel Nejsvětější Trojice postavený v letech 1513 až 1522, který má 40 metrů vysokou věž. Hřbitovní kostel Proměnění Krista na hoře Tábor pochází ze 16. století a ve století 19. byl přestavěn novogoticky. V roce 1767 až 1769 byl ve městě vystavěn areál kláštera s kostelem Narození panny Marie. V komplexu kláštera je loteránská kaple a v letech 1898 až 1901 tu byla vybudovaná nemocnice. Celý areál byl v letech 1935 rekonstruován. Stará budova radnice vznikla v 16. století přestavbou rohového domu, nová radnice vznikla v roce 1893 přestavbou staré školy ze 16. století. Domy na náměstí jsou renesanční s podloubím. Ve středu náměstí je mariánský sloup zhotovený v roce 1696 a sloup Nejsvětější Trojice z roku 1767. V jednom městském předměstí se dochovaly roubené domy.
Vydáte-li se severovýchodním směrem z města proti toku Metuje dojdeme do míst zvaných Peklo, kde byla v roce 1912 z bývalého mlýna a pily postavena turistická chata a nedaleko ní je kemp.
Zajímavé odkazy:
www.novemestonm.cz _(hide) ↑