Hrad Loket byl postaven ve 12. století a v roce 1240 vyrostlo v podhradí město, které bylo obehnáno hradbami. V roce 1337 se Loket stal královským městem. V období husitských válek byly obyvatelé města stoupenci krále Zikmunda. V roce 1434 bylo město v majetku rodu Šliků. V roce 1547 stálo město na straně krále Ferdinanda a odměnou byly výsady královského svobodného města. Velmi negativně na město zapůsobila třicetiletá válka, město bylo napadeno a hrad vypálen. Po této události již hrad nebyl opraven celý. V 19. století se město těšilo značnému rozkvětu a to v důsledku založení porcelánky v roce 1815 a trochu později založením továrny na výrobu skleněného zboží. Po první světové válce byly ve městě provedeny necitelné stavební úpravy. Po ukončení druhé světové války město po odsunu němců chátralo, záchranou bylo vyhlášení města jako památkové rezervace v roce 1950.
Dominantou města je gotický hrad z 12. století v jehož komplexu je mimo jiné umístěno Muzeum porcelánu. V areálu hradu se dochovaly pozůstatky románské rotundy z 12. století, které dříve sloužila jako vězeňská kobka. V 18. a 19. století byly prostory hradu využívány jako věznice. Dnes je v rotundě instalována výstava strašidel. Z opevnění města se dochovaly jen nepatrné zbytky zdí, čtyři bašty a dvě strážní věže. Budova radnice byla postavena v letech 1682 až 1686 v místech kde stával dům Andrease Pleyera. Pod domem se dochovaly původní sklepy. Na náměstí jsou měšťanské domy zdobené gotickými či renesančními prvky. Novější domy na náměstí jsou postaveny počátkem 19. století a to převážně v klasicistním slohu. Ve středu náměstí stojí kašna zhotovená v roce 1803. Románský kostel svatého Václava z roku 1240 byl v letech 1701 až 1734 barokně přestavěn. Barokní kaple svaté Anny byla postavena v roce 1744. Město Loket často navštěvoval básník J. W. Goethe.
Loket leží v Západních Čechách, jihozápadním směrem od Karlových Varů. Městečko se rozkládá v severní části Slavkovského lesa. Loket je postaven na nevelkém kopci, který ze tří stran obtéká řeka Ohře. Dominantou města a velkým lákadlem pro turisty je stejnojmenný hrad Loket. Město je obklopeno zalesněnými stráněmi kopců. Nedaleko městečka severním směrem se rozkládá oblast Sokolovská hnědouhelné pánve. Městečkem prochází dálková cyklistická trasa Eurogio – Egrensis. Z města vede také několik turistických značených tras a to především do oblasti Slavkovského lesa. Vydáme-li se z města východním směrem půjdeme po tak zvané vyhlídkové trase, odkud je velmi pěkný pohled jak na město tak i na hrad. Vydáme-li se z města dále východním směrem kolem toku Ohře dojdeme na vrchol kopce Doubská Hora ( 610 m.n.m.) na jejímž vrcholku je rozhledna. Tato hora se zvedá od jižního okraje Karlových varů a u rozhledny je malebný pohled na celé lázeňské město.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Loket
Město vzniklo kolem roku 1240 za vlády krále Václava I. z předhradí pevného královského hradu. na výrazném ostrohu, sevřeném ohybem řeky Ohře. V lucemburské době byl Loket dočasným sídlem členů královského rodu a několikrát jej navštívil král Jan Lucemburský. V roce 1319 se sem uchýlila jeho manželka Eliška Přemyslovna s kralevicem Václavem - mladým Karlem IV., který tu byl po dva měsíce podle otcova rozkazu uvězněn. Loket patřil k nejpevnějším místům v Čechách a dokonce i v celé střední Evropě. Pohromou pro město byla třicetiletá válka, po níž nastal pozvolný úpadek. Hrad ztratil mnoho ze svého významu. Byl využíván převážně jen jako velké skladiště a po roce 1822 se stal i vězením. Po rozsáhlé rekonstrukci je dnes hrad přístupný návštěvníkům, jeho část slouží jako muzeum (se stálou výstavou porcelánu) a je využíván pro další kulturní účely. Příjemným dojmem působí centrum města.
Kultura - Loket
Za účasti velkého množství obyvatel města byl na jaře 1949 vybudován přírodní amfiteátr, který byl slavnostně otevřen 2. července 1949 a to uvedením Dvořákovy Rusalky v provedení souboru Národního divadla Praha. V přírodním divadle se v současné době koná mnoho divadelních představení. V roce 2001 otevřelo město stálou expozici Muzeum knižní vazby v Černé věži. Loket navštívila i řada kulturních osobností, přičemž mezi nejvýznamnější bezesporu patří J. W. Goethe.
Výlety - Loket
návštěvníci by si neměli nechat ujít návštěvu zámku v Bečově nad Teplou a relikviář Sv. Maura, v Mariánských lázní, Karlových Varů a Františkových lázní. V samotném městě je potom pozoruhodná radnice, kaple Sv. Anny, Sloup nejsvětější trojice a Mariánská kaple.
Zajímavé odkazy:
www.loket.cz _(hide) ↑