Barokní zámek se vypíná na skalním ostrohu nad řekou Dyjí ve Vranově nad Dyjí. Zámek se nachází v Jihočeském kraji. Zámek je přístupný od června do září každý den kromě pondělí a v říjnu pouze o víkendech. Dominantou zámku je Sál předků s galerií rodu Althanů. Většina interiérů je vybavena v duchu klasicismu. U zámku je krásný park. Na zámku jsou pořádány tradiční sezónní výstavy a oblíbené zámecké kulturní léto. Aktuální informace nalezenete na stránce: http://www.zamekvranov.cz.
Původní gotický hrad z 13. století, jehož majitelé se v držení velmi často střídali, za třicetileté války vydrancovali Švédové a ke zkáze hradu přispěl také požár v roce 1665, hrad začal velmi rychle chátrat. Teprve na přelomu 17. a 18. století byl zchátralý hrad rodem Althanů radikálně přestavěn podle projektu architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu a vznikl barokní zámek. V období klasicismu došlo k úpravám okolí zámku; na vytvoření okolního krajinářského parku se výrazně podílel český zemský advokát Josef Hilgartner z Lilienbornu, který se na konci 18. století nakrátko stal majitelem zámku. Na počátku 2. světové války získal zámek jako konfiskát německý baron Gebhard von Wense. V roce 1948 stát zpřístupnil zámek veřejnosti. V 70. letech 20. století proběhla nákladná obnova větší části areálu a postupně dochází také k úpravám okolního přírodního prostředí, které je součástí přísně chráněné zóny Národního parku Podyjí.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Vranov nad Dyjí
Historie obce je úzce spjata s historií zámku, který vznikl z původního hradu. První historická zmínka o hradu se váže k roku 1100 a pochází ze známé Kosmovy kroniky. Byl součástí podyjské soustavy hradů, chránících jižní hranici státu proti nepřátelským vpádům. Hrad postupně měnil majitele a v roce 1665 vyhořel. Za panství rodu Althanů byl přestavěn do dnešní barokní podoby. Další nákladná rekonstrukce proběhla v letech 1972 až 1979 a zámek byl znovu zpřístupněn veřejnosti. První písemná zmínka o původní osadě Vranov je v listině z roku 1183. Důležitým rokem v dějinách je rok 1323, což mělo pro jeho další vývoj velký význam. Husitské bouře se jej příliš nedotkly. Když husité vypálili Loucký klášter u Znojma, našel opat kláštera útočiště právě na vranovském hradě. Těžkou ranou pro Vranov byla třicetiletá válka, kdy obec poškodila několikrát za sebou švédská vojska obléhající císařskou posádku hradu. Zlé časy nastaly v 17. století. Roku 1680 přišel mor jemuž padlo za obět 80 obyvatel, roku 1693 přišla velká povodeň a roku 1694 vyhořelo téměř celé městečko. V letech 1805 až 1809 vtrhla do Vranova napoleonská vojska, která obec finančně zruinovala. V roce 1866 se ve Vranově a na zánku ubytovalo více jak 1200 pruských vojáků a v roce 1876 a 1888 další povodně. Ekonomická situace Vranova se počala zlepšovat až na počátku 20. století, kdy začal získávat pověst letoviska a v létě sem přijížděli bohatí hosté z Vídně. Už v roce 1910 dosáhl cestovní ruch značných úspěchů a ubytovací kapacita byla celkem 517 lůžek. Dalším tragickým obdobím se stal čas první světové války jež utlumil turistický ruch a obec díky válečným půjčkám znovu ekonomicky vyčerpal. Po rozpadu monarchie přijala místní německá část obyvatelstva vznik Československa s nevolí. Územní celistvost měla zajistit jednotka československé armády, která po jednání se starostou po několika dnech odešla. Do Vranova začaly přicházet české rodiny z vnitrozemí a situace se stabilizovala. Ve třicátých letech započala výstavba přehrady. Národnostní problémy se znovu vyostřily s příchodem německých nacistů k moci. Po záboru pohraničí se muselo 430 osob vystěhovat do vnitrozemí. Druhá světová válka stála život 42 německých mužů kteří byli povoláni do armády. Po porážce nacismu došlo k odsunu německého obyvatelstva a návratu českých rodin. Zdárný rozvoj obce zastavil komunistický převrat v roce 1948. Neudržitelné politické poměry vedly k celospolečenské změně a po volbách v roce 1990 nastal prudký rozvoj občanských a podnikatelských inicaitiv jako předzvěst nové prosperity obce.
Kultura - Vranov nad Dyjí
Kulturní život ve Vranově je celoroční. Plesy, taneční zábavy, masopust, vítání jara, oslavy Velikonoc, pálení čarodějnic, probíhá zde tradiční pěvecká soutěž Vranovský slavík, literární soutěž, organizovány jsou akce u příležitosti Dne matek či Mezinárodního dne dětí, na zámku probíhá Vranovské kulturní léto či vánoční koncert.
Sport - Vranov nad Dyjí
Sportovní vyžití je spojeno především s koupání na Vranovské přehradě, které se díky příznivým klimatickým podmínkám a teplé vodě říká Moravský Jadran. Jsou zde volejbalové, fotbalové a tenisové hřiště. Okolí města a blízkost národního parku je vhodné prostředí pro pěší turistiku a cykloturistiku.
Výlety - Vranov nad Dyjí
Vedle zámku je ve Vranově řada dalších historických památek. Morový sloup na náměstí, kostel Nanebevzetí Panny Marie, rotunda u kostela nebo sochy na okraji obce. K vidění jsou zde i tři objekty lehkého opevnění z let 1936 - 1938 v zrekonstruovaném stavu. Pevnůstky které byly součástí obranné linie mají nainstalovánu dobovou výzbroj a při zvláštních příležitostech bývají průvodci oblečeni do dobových uniforem československé armády. Připravuje se obnovení lodní rekreační dopravy po Vranovské přehradě .
Zajímavé odkazy:
www.ouvranov.cz _(hide) ↑