Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Jihomoravský kraj > Okres Znojmo > Bítov
Bítov
Obec Bítov se nachází nad Vranovskou přehradou, přibližně 2 km od hradu Bítov. Rozvoj turismu a nová poloha obce nad jezerem udělala z Bítova atraktivní rekreační lokalitu. V letní sezóně se zde pohybuje velké množství rekreantů, jimž slouží rozsáhlá síť rekreačních a restauračních zařízení. Od centra rekreační oblasti Vranova nad Dyjí je Bítov vzdálen přibližně 5 kilometrů.
První písemná zmínka o obci Bítov pochází z roku 1377. V obci byla vybudovaná tvrz, která od první poloviny 15. století byla v majetku rytířského rodu Bítovských z Bítova. K panství zdejš tvrze patřily i okolní obce a to Tísek, Lhotka a Zbyslavice. Počátkem 16. století byla zdejší panství prodáno Fulštejnům z Vladětína a Bítov byl připojen j panství bíloveckému. Za vlády Fulštejnů byly provádeny na území obce Bítov pokusy o těžbu stříbra, které skončily nezdarem. V roce 1850 se obec v důsledku správních reforem stala součástí obce Lubojaty. Od roku 1919 se obec opět osamostatnila. V roce 1896 byla v obci postavena samostatná škola, kde se vyučovalo česky. Do roku 1960 patřila obce pod správu Bílovce a od roku 1960 pod Nový Jičín. Obec Bítov je rodištěm historika a jazykovědce Františka Schwarze ( 1931-1995 ). Od ledna roku 1996 je Bítov samostatnou obcí. Bítov je obec, kterou najdeme severovýchodním směrem od města Bílovec. Bítov se rozprostírá v severovýchodní části přírodního parku Oderské vrchy. Východním směrem od obce se rozkládá městečko Klimkovice, které je vyhledávaným lázeňským městečkem. Jižním směrem od obce je vybudovaná soustava tří malých rybníků. V nedalekém okolí města se zvedají zalesněné stráně okolních kopců. Obcí prochází značené cyklistická trasa. Severovýchodním směrem po této cyklostezce můžeme dojet přes Klimkovice do Ostravy a jihozápadním směrem do města Bílovec. Bítovem prochází značená turistická žlutá trasa, jihozápadním směrem nás dovede kolem toku potoka Jamník a přes Údolí Mladých do města Bílovec. Vydáme-li se severním směrem po této značce dojdeme na rozcestí údolí Seziny. Z tohoto rozcestí pokračujeme po žluté k Panskému mlýnu a odtud po zelené přes obec Kyjovice do osady Zátiší. Do této osady vede z Poruby tramvajové smyčky trasa výletní tramvaje. Vydáme-li se z rozcestí údolí Seziny po modré značce východním směrem přes Bítovský Mlýn a stále po modré přes obec Zbyslavice na rozcestí údolí Polančice. Odtud se dále vydáme severním směrem po zelené na rozcestí Mezihoří a dále jihovýchodním směrem po modré do pěkně upraveného areálu Jódového sanatoria v Klimkovicích. Název obce: Bítov Počet obyvatel: 401Rozloha: 4 km2Adresa: Obecní úřad Bítov , 743 01 Bítov 117Statutární orgán - Starosta: Pavel NikelTelefon: 556 410 229Fax: 556 413 609E-mail: [email protected]é stránky: http://web.telecom.cz/bitov-bc/Obec s rozšířenou působností: BílovecObec s pověřeným obecním úřadem: Bílovec Dostupné autem po celý rok
Historie - Bítov
Historie Bítova je spojena s historií hradu Bítov. První písemná zmínka o hradu pochází z let 1061 – 1067. Původní dřevěný přemyslovský hrad byl ve dvacátých a třicátých letech 13.století přebudován pány z Lichtenburka na kamennou pevnost. Samotná obec patrně vznikla později než samotný hrad. Při větší rekonstrukci sídla ve 13. století bylo zapotřebí pracovních sil a hospodářského zázemí, což dalo příležitost k rozvoji osady Bítovce pod hradem na Želetavce. Není z té doby mnoho zpráv o životě poddaných v Bítovci a ostatních sídlech na panství, ale je jisté, že kraj měl zemědělský charakter založený na robotě poddaných a odvodu peněžních dávek. Obci v podhradí se nevyhnuly ani živelní pohromy, jako požár v r. 1790, který osadu téměř zničil a mohutná povodeň v r. 1862. Poddaní v těch dobách neměli život právě snadný a tak se r. 1775 a potom r. 1821 zúčastnili robotních vzpour a v druhém případě se podrobili až pod sankcí hrdelních trestů a stanného práva. Pro obyvatele obce v podhradí znamenalo úlevu teprve zrušení roboty v polovině 19. století. Svou polohou však zůstal kraj vzdálen průmyslovému rozvoji, takže nezměnil svůj zemědělský charakter. Svou malebností však začal přitahovat turistický ruch a byl oblíben řadou umělců, zejména malířů, např. F.B. Zvěřiny a R. Havelky. Po vzniku samostatného československého státu byla v r. 1919 vyhlášena pozemková reforma a ta znamenala velké změny z hlediska velkostatku a tím i drobných zemědělců v bítovském okolí. Nedostatek volné půdy a průtahy v uskutečňování reformy, vyvolaly nespokojenost obyvatel. Dne 15. srpna 1926 se konal v Bítově tábor lidu z okolních obcí na němž rolníci žádali parcelaci půdy dvorů bývalého velkostatku, k čemuž došlo v roce 1927. V témže roce však přichází rozhodnutí o stavbě přehrady na Dyji u Vranova, což znamená zatopení obce Bítova. Požadavek obyvatel na vystavění nové obce narážel na neochotu barona Haase, který však nakonec povolil postavit obec na místě bývalé obory nedaleko hradu, na cestě z Chvalatic do Vysočan. Původní ves starý Bítov byla zatopena při stavbě Vranovské přehrady. Současný Bítov byl vystavěn podle projektu architekta J.V. Říhy z Prahy. Stavba byla zahájena kácením stromů na vybraném staveništi v prvním květnovém týdnu 1932 a koncem října 1932 byly stavby domů dokončeny a předány novým majitelům. O rok později byla dostavěna škola a další rok kostel. Přehradní nádrž dosáhla maximální hladiny 24. dubna 1936. Obyvatelstvo převážně české obce s německou menšinou bylo většinou katolického vyznání.
Kultura - Bítov
Kulturní život obce je spojen zejména s akcemi které jsou pořádány na hradě. Vedle stálých expozic a uměleckých výstav se zde pořádá pouť, rytířské souboje, ohňové show a další atrakce.
Sport - Bítov
Rekreační aktivity v oblasti se soustřeďují především na přírodní koupaliště zátoky Horka, kde je možnost zapůjčení lodí a šlapadel. U základní školy v Bítově je potom hřiště na volejbal a nohejbal. Okolí je vhodné pro příznivce cykloturistiky.
Výlety - Bítov
Turistickými zajímavostmi jsou především hrad Bítov a zřícenina hradu Cornštejn. Na Bítově naleznete sbírku vycpaných psů hradních pánů, která je největší toho druhu na světě. Nachází se zde i unikátní zbrojnice.