Historie - Hodonín
Osídlení této úrodné a velmi krásné oblasti započalo již v dávné historii. Protínaly se zde dvě historické obchodní stezky - jantarová a bronzová. První písemná zmínka o osídlení pochází z roku 1046. V této době je zmiňován pod názvem Godonin. Městem se stal Hodonín v roce 1228 a postupně se stal svědkem mnoha významných událostí, které ovlivnily osudy českého království. Zde nabídla roku 1301 uherská šlechta uherskou královskou korunu českému králi Václavu II., odtud řídil z hodonínského hradu roku 1315 král Jan Lucemburský boje proti Rakušanům a Uhrům a následně se zde konaly mírové rozhovory. Roku 1391 udělil Jošt, markrabě moravský, hodonínským měšťanům právo odúmrti. Městu se ovšem nevyhnuly ani tragické události. Roku 1404 jej zpustošily a vypálily Zikmundova vojska. V roce 1422 císař Zikmund zpětně potvrzuje Hodonínu všechna předchozí privilegia a následně osvobozuje město postižené válkou, od neplacení třicátku na 10 let. Roku 1464 získal panství Jan Kuna z Kunštátu, který důkladně přestavěl a opevnil hodonínský hrad. Díky tomu obstál v následujících válkách za panování krále Jiřího z Poděbrad před několikerým obléháním tureckých vojsk. Další držitelé města, páni z Lipé, osvobozují roku 1512 hodonínské občany od dosavadních robot a za osvobození jim ukládají daň. Kvůli neustálým uherským útokům ovšem prodávají roku 1600 paní z Lipé panství uherskému šlechtici Štěpánu Illyesházymu. Přesto byl roku 1605 Hodonín vypálen vojsky Štěpána Bočkaje. Po bělohorské bitvě přišlo období válek mezi císařskou armádou a vojsky Gábora Bethlena, který byl spojencem Čechů a město bylo několikrát vypáleno a vydrancováno. Znovu město vypálili roku 1645 švédská vojska generála Linharta Torrstemsona. Další těžkou ranou bylo částečné vypálení města Kuruci roku 1705 a pruskými vojsky roku 1742. Díky pracovitosti obyvatel se i přes tyto tragické události město znovu vzchopilo. Roku 1805 jej navštívil ruský car Alexandr I. Dne 7.3.1850 se zde narodil T. G. Masaryk, filozof, vědec a politik, zakladatel Československé republiky a její první prezident. Nástup průmyslové revoluce napomohl i rozvoji Hodonína. Roku 1851 zde byla zbudována sladovna, roku 1860 cihelny, které se staly roku 1911 největšími ve střední Evropě. Později zde byl postaven cukrovar, parní mlýn, atd. Roku 1939 - 15. března obsadila Hodonín německá armáda. Okupace trvala až do 12.dubna 1945 a Hodonín se tak stal prvním osvobozeným městem v českých zemích. Roku 1978 získalo město lázeňský statut.
Kultura - Hodonín
Kulturní život lázeňského města se vyznačuje pestrou nabídkou. Vedle Domu kultury zde můžete navštívit Galerie Kaplička, Galerii výtvarného umění, Masarykovo muzeum v budově zámku, Městskou knihovnu kde je mimo jiných služeb veřejně přístupný internet, nebo můžete navštívit Muzeum naftového dobývání a geologie. Ve městě je Základní umělecká škola a působí zde Hodonínský symfonický orchestr a smíšený pěvecký sbor. Kalendář kulturních akcí naleznete na adrese http://www.hokus.cz/.
Sport - Hodonín
Sportovní zázemí města sestává především z krytého bazénu, sportovní haly a zimního stadionu. Působí zde řada sportovních klubů, organizujících množství sportovních akcí.
Výlety - Hodonín
Lázeňská léčba byla v Hodoníně zahájena v roce 1979. Minerální prameny patří k nejkvalitnějším svého druhu v Evropě. PObsahují jód a brom a využívají se zejména k léčbě nemocí pohybového a oběhového ústrojí. Přibližně 1 km od centra města se nachází v areálu veslařského klubu Přístaviště U Jezu. Můžete si zde zapůjčit lodičku či motorový člun a plout po neregulovaném toku řeky tvořícím nádherné meandry s říčními písečnými plážemi, vysokým pískovým břehem (tzv. váté písky) až do vzdálenosti 30 km. Nově bylo zprovozněno přístaviště Skalica na slovenské straně řeky Moravy. Při určených plavbách je možné přistávat i na slovenském břehu. Informační centrum města Hodonína Vám poskytne vedle nejrůznějších tipů i rozsáhlé informace o nabídce cyklotras a cyklovýletů.
Zajímavé odkazy:
www.hodonin.com _(hide) ↑