Historie - Ivančice
Příznivé klima a poloha na soutoku tří řek a křižovatce obchodních cest byla důvodem k osídlení místa již v dávných dobách. První slovanští osadníci sem přišli v 6. století v době stěhování národů. Z původního velkomoravského strážního hradiště se přesunulo centrum do údolí řeky a zde vzniklo městečko. O něm se nám dochovaly první záznamy už z roku 1221. Roku 1228 udělil král Václav II městu první královské výsady. Obchodní cesty přinášely nejen blahobyt, ale i utrpení v podobě vojenských tažení. Největší pohromu zažily Ivančice r. 1304, kdy je přepadl oddíl Kumánů a obyvatelstvo hledající úkryt v kostele bylo upáleno. V létech 1424-35 královské město soužila pro změnu husitská posádka. Roku 1486 se staly městem poddanským a majetkem pánů z Pernštejna. Slibný rozvoj kulturní i ekonomický přerušila třicetiletá válka, jejíž dílo dokonala morová epidemie. Přesto se Ivančice znovu vzpamatovaly a v 19. století se z nich stalo důležité středisko národního obrození. Dnešní Ivančice jsou moderním městem se čtyřmi základními, dvěma středními školami a odborným učilištěm, kde je právě školství jednou z místních priorit.
Kultura - Ivančice
O kulturní vyžití se vedle zájmových organizací a škol stará příspěvková organizace města, Kulturní a informační centrum. Z akcí většího významu lze jmenovat dvoudenní květnové Slavnosti chřestu, Ivančickou pouť s třídenním programem a Pohádkový les pořádaný Domem dětí a mládeže v parku na Réně, který je na začátku června vítanou a hojně navštěvovanou akcí pro rodiče s dětmi. Ivančice daly světu významné osobnosti kultury a umění. Malíře Alfonse Muchu a herce Vladimíra Menšíka, kteří mají v Ivančicích své stálé expozice a Beneše Methoda Kuldu, který byl prvním sběratelem a vydavatelem moravských národních pohádek.
Výlety - Ivančice
Z památek zde nalezneme románský kostel sv. Petra a Pavla z poloviny 12. století, jenž nemá v českých zemích obdoby. Stojí v Řeznovicích - místní části Ivančic. Náměstí Ivančic dominuje Farní chrám Nanebevzetí Panny Marie s hranolovou věží. Mezi historickými domy vynikají radnice a a renesanční budova Památníku A. Muchy. Významnou památkou je rozsáhlý židovský hřbitov v Mřenkové ulici. Židovská komunita byla ostatně součástí města již odedávna. Nejstarší pomník památkově chráněném židovském hřbitově pochází z roku 1548. Po českých bratrech zůstala věž kaple, budova bratrské akademie a archeologické vykopávky. Technickou památkou je železniční viadukt nad řekou Jihlavou (výška 42 m) z r. 1870, který konstruoval známý francouzský inženýr Gustav Eiffel. Nad městem stojí poutní kaple sv. Jakuba ke které vede křížová cesta lemovaná čtrnácti kapličkami. Románský kostelík sv. Petra a Pavla v Řeznovicích má výrazné rysy podobných staveb v severoitalské Lombardii pocházejících z 11. a 12. století. V zaalpských zemích je architektonicky nejpříbuznější dochovanou stavbou kaple v bavorském Řezně. Dlouho neobjasněnou záhadou kostela zůstával nápis tzv. kumánského kamene, zabudovaného v interiéru kostela. Vyluštil jej až pražský orientalista P. Poucha, který zjistil, že jde o druh písma podobného ujgurskému, které používali Kumáni uprchlí před Tatary a bojující jako žoldnéři v uherském vojsku. Nádherná okolní příroda, se svými řekami, lesy a rybníky, vybízí cyklisty či pěší na romantické výlety do různých směrů na řadě tras. Jendím z okolních cílů může být zámek v nedalekém Moravském Krumlově kde se nachází „Slovanská epopej“ malíře Alfonse Muchy.
Zajímavé odkazy:
www.ivancice.cz _(hide) ↑