Černvír
První písemná zmínka o obci je z roku 1284. Obec Černvír se může pochlubit dvěma dominantami a to kostelem a dřevěným krytým mostem. Kostel Nanenevzetí panny Marie vznikl rozšířením původní románské svatyně z poloviny 13. století. Ke svatyni byla přistavěna barokní loď a zajímavé tříosé průčelí. Průčelí má tři vchody, jeden z postraních vchodů vede na místní hřbitov a druhý do kaple. V interiéru kostela byly objeveny malby z první poloviny 14. století. Dřevěný krytý most přes řeku Svratku byl postaven v roce 1718 a je nejstarším dřevěným mostem na Moravě. Most je dlouhý 32 metrů a široký 2,6 metrů. Ve středu most podepírá kamenný pilíř.
Černvír je malá podhorská obec se 165 obyvateli a najdeme ji v údolí řeky Svratky, pod vrcholky Českomoravské vrchoviny, severozápadním směrem od města Tišnov a nedaleko jižního okraje obce Nedvědice. Obec se rozkládá na pravém břehu řeky Svratky a je obklopena malebnými rozlehlými lesy přírodního parku Svratecká hornatina. Zajímavostí obce a technickou památkou je dřevěný krytý most přes řeku Svratku. Kolem východního okraje obce vede železniční trať na trase Nové Město na Moravě - Brno. Obec leží podél silnice spojující města Tišnov a Bystřici nad Perštejnem. Černvírem prochází červená turistická značka. Severním směrem se po ní můžeme vydat do obce Nedvědice a odtud pokračovat k hradu Pernštejn. Opačným směrem půjdeme k dřevěnému mostu a odtud dále podél toku Svratky do Tišnova. Kromě turistické značky vede obcí dálková trasa cyklostezky nesoucí název Pražská trasa.
Dostupné autem po celý rok
První písemná zmínka o obci je z roku 1284. Obec Černvír se může pochlubit dvěma dominantami a to kostelem a dřevěným krytým mostem. Kostel Nanenevzetí panny Marie vznikl rozšířením původní románské svatyně z poloviny 13. století. Ke svatyni byla přistavěna barokní loď a ...