Brno je krajské město Brněnského kraje a najdeme jej na Jižní Moravě. Brno bylo postaveno na soutoku řek Svratky a Svitavy. Brno se rozkládá v jihomoravské rovině, která u východního okraje města přechází v Bobravskou vrchovinu. U severního okraje města se začínají zvedat vrcholky Drahanské vrchoviny. V blízkosti Brna v severozápadním směru najdeme Brněnskou přehradu, která je určena k rekreačním účelům. Na březích kolem přehradní nádrže je vybudováno několik kempů. Nedaleko přehrady, východním směrem je postavena zoologická zahrada. Brnem prochází dálniční uzel ve směrech na Prahu, na Bratislavu a na Vídeň. V Brně a okolí je vybudována řada značených cyklostezek, jedna z tras vede kolem města a nazývá se Brněnské kolečko. Z Brna vedou také značené turistické trasy, severozápadním směrem k Brněnské přehradě a nebo severovýchodním směrem do chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Jihovýchodním směrem od města najdeme mezinárodní letiště Brno-Tuřany. U brněnské části Žebětín západním směrem je vybudováno golfové hřiště. V blízkosti tohoto hřiště je Brněnský autodrom – Masarykův okruh. Brno je známé jako největší veletržní město v České republice.
Podle archeologických nálezů bylo místo kde dnes je město Brno osídleno již v pravěku. Na Červeném kopci byl nalezen osekaný křemen, který pochází z doby před 700 až 800 tisíci lety. V době Velké Moravy tu bylo na území Brna několik slovanských sídlišť. Sídliště se rozrůstala a posunovala se k brodu na řece Svratce, kudy procházela obchodní cesta. Po zániku Velkomoravské říše byla Morava připojena k Čechám. V době vlády Břetislava I. byl postaven hrad, který nesl název Brno. První doložená zmínka o hradě je z roku 1091. Hrad stával v místech dnešní brněnské čtvrti Petrov. V podhradí začala vyrůstat osada s názvem Brno. Na přelomu 12. a 13. století v blízkém a nedalekém okolí hradu Brna bylo několik osad, které později vytvořily Brněnská předměstí. V roce 1231 byla pod hradem založena trhová obec, která byla středem středověkého Brna. Na počátku 13. století byla obec vyhlášena městem a kolem byly vybudovány hradby. Hradby měly dvě obranné zdi, které byly ještě posíleny věžemi a příkopem. Do dnešní doby se dochovaly jen malé pozůstatky těchto zdí. Ve městě byly postaveny tři kláštery a Židovská čtvrť. Ve 13. století byly v Brně zemské sněmy. Do města se vstupovalo pěti branami, dnes je v Brně pouze jediná z bran. Vstupní brána byla postavena v 15. století. Obranné hradby byly vybudovány důkladně, Brno se ubránilo před pustošením jak při husitských nepokojích, tak i nájezdům Švédů a Turků. V 17. století bylo město postupně přestavěno na barokní pevnost. Hradby byly nahrazeny pásy bastionů s vodním příkopem. Hrad Špilberk postavený Přemyslem Otakarem II. v roce 1250, byl v 16. století přebudován na opevněnou barokní pevnost. Takto opevněné město odolalo v roce 1742 nájezdu Prusů. V období po třicetileté válce bylo ve městě postaveno několik měšťanských domů, šlechtických paláců, klášterů a kostelů. V roce 1809 bylo Brno obsazeno Napoleonem a ten nechal vnější ochranné zdi kolem města zbourat. Pomalu byly zasypávány vodní příkopy a na jejich místě rostly parky. Vnější obranné zdi byly částečně zachovány až do roku 1864, kdy došlo k jejich odstranění. V roce 1839 bylo v Brně postaveno nádraží a vybudována železniční trať. Po odstranění hradeb se město rozrostlo a spojilo s okolními obcemi. V letech 1848 až 1918 se Brno rozrostlo na velkoměsto. Byly postaveny luxusní čtvrti a bylo rekonstruováno i centrum města. V roce 1863 až 1912 byla vybudována ulice kolem středu města a park lemující tuto ulici.
Historické budovy v Brně najdeme v okolí náměstí Svobody a náměstí Kapucínské a kolem Špilberka. Radnice byla původně středověká rychta postavená v první polovině 13. století, která byla později přestavovaná jak v barokním tak i v renesančním slohu. Nad radnicí se zvedá pozdně gotická věž, která je ozdobena portálem z roku 1511. V průjezdu radnice jsou Brněnský drak a kolo, které jsou opředeny pověstmi. Nedaleko radnice si můžeme prohlédnout několik ranně barokních domů z konce 17. a počátku 18. století. Na úpatí kopce Petrova pod mohutným chrámem najdeme historické náměstí Zelený trh, které zdobí kašna Parnas postavená v letech 1691 až 1695. Nedaleko na rohu ulice stojí barokní palác Dietrichštejnů z první poloviny 17. století. U paláce je Biskupský dvůr, který s ním v dnešní době slouží jako Moravské zemské muzeum. Muzeum tady vzniklo v roce 1817 a je považováno za druhé největší v České republice. K pozoruhodným barokním budovám patří palác Žďárských opatů a palác Hausperků postavené v 18. století. V Hausperském paláci bydlela při návštěvě Brna císařovna Marie Terezie. Dominikánské náměstí se vyznačuje budovou Nové radnice, ve které se dříve konaly Zemské sněmy a soudy. Jedná se o barokní budovu postavenou v 17. a 18. století a přestavěnou v letech 1934 až 1935. Vedle budovy radnice je dominikánský klášter a kostel svatého Michala. Na opačná straně ulice stojí budova ze 14. století, která patřila pánům z Kunštátu a Poděbrad. Tato budova se pyšní pěkným renesančním nádvořím. Náměstí Svobody se dříve nazývalo Dolní trh. Uprostřed je barokní morový sloup z roku 1680. Na náměstí stojí Schwanzův dům z roku 1590, který je bohatě ozdoben sochami. Dům U čtyř mamlasů byl postaven na počátku 16. století. Pod hradem Špilberkem v Pražákově paláci najdeme muzeum Českého umění. Řadu paláců postavených na konci 17. století a počátkem 18. století si můžeme prohlédnout v ulici Kobližná. Na dalším náměstí a to Moravském je pozoruhodný raně gotický dům s hranolovou věží. Mezi nejpěknější historické stavby v Brně se řadí letohrádek Mitrovských. Jedná se o budovu postavenou v roce 1779 v klasicistním slohu. Z historických památek postavených v 19. a 20. století připomeňme vilu Tugendhat v městské části Černé Pole z roku 1930, která byla v roce 2002 zapsána do seznamu památek UNESCO. Z významných církevních staveb jmenujme alespoň kostel na Kapucínském náměstí. Kostel proslul svou hrobkou s mumifikovaným pohřbeným.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Brno
Počátky Brna sahají až do doby Velkomoravské říše. Kolem roku 1000 vzniká osada u brodu přes řeku Svratku, nynější Staré Brno. V okolí osady u které byl postaven břetislavský hrad vznikaly nové trhové vsi. Roku 1243 získalo sídlo od krále Václava I. množství privilegií, byly postaveny obranné hradby, dva kostely a také množství klášterů. Ve stejné době se stává město vícenárodní. Přicházejí zejména Němci, Flandrové, Valoni a také židé, kteří zakládají svoji obec. Hrad Špilberk byl koncem 13. století přestavěn do gotické podoby. Ve 14. století prožívá město rozkvět, roku 1355 byla sepsána Kniha výroků brněnských konšelů, která se stala právním vzorem mnoha měst. Od poloviny 14. stol. hostilo Brno moravské zemské sněmy, ty se konaly střídavě v Brně a v Olomouci. Během husitských válek v 15. století se město přiklonilo ke králi Zikmundovi. Husité jej dvakrát bez úspěchu obléhali. Za krále Jiřího z Poděbrad se město postavilo na stranu jeho protivníka Matyáše Korvína. Právě kvůli neustálým potyčkám stagnoval vývoj města i růst počtu obyvatel. Tato stagnace trvala po následujících 200 let. V posledních letech třicetileté války bylo město dvakrát obléháno Švédy a jako jediné z moravských měst se ubránilo. Díky svému hrdinství získalo město další privilegia a byly zde uloženy zemské desky pro Moravu. Následující 18. století bylo opět ve znamení rozvoje průmyslu a obchodu. Ač bylo město opět marně obléháno, tentokrát Prusy, rozkvětu to nezabránilo. Jako důkaz znovu nabitého významu bylo ve městě založeno biskupství. V průběhu 19. století rozvoj města ještě sílí a právě kvůli rychlému růstu předměstí ztrácí město statut pevnosti a z hradu Špilberk se stává proslulé vězení. Roku 1850 je k městu připojeno 32 okolních obcí a počet obyvatel dosahuje 46 tisíc, za první republiky přesahuje počet obyvatel hranici 200 tisíc a v roce 1937 je to již 300 tisíc. V období před I. světovou válkou sílily ve městě rozpory mezi českým a německým obyvatelstvem. Definitivní řešení přinesl až násilný odsun německých obyvatel na konci II. světové války. Tato válka přinesla městu velké škody a ani následující období komunistické vlády nepřineslo městu nový impuls pro obnovu jeho růstu a rozvoj města stagnoval. Tento impuls přišel až s pádem komunistického totalitního režimu po roce 1989.
Kultura - Brno
Státní filharmonie Brno, která pořádá množství koncertů v průběhu celého roku slaví v roce 2006 již 50 let. Ve městě se koná množství hudebních festivalů všech možných žánrů. Pozadu nezůstávají ani divadla a jejich početná vystoupení a festivaly. Historickou tradici města připomenou pravidelné jarmarky, či vystoupení historických klubů. Mnoho akcí k významným dnům pořádá také místní ZOO. Nelze zapomenou ani na každoroční Velkou cenu Brna silničních motocyklů na Masarykově okruhu nedaleko Brna.
Sport - Brno
Ve městě najdete veškerá sportoviště, která si dovedete představit. Vyzvednout musíme především Brněnskou přehradu - nejvýznamnější rekreační oblast města Brna, která slouží nejenom letnímu vyžití, ale i zimním sportům v podobě obřího kluziště či běžkařským výletům do okolních lesů.
Výlety - Brno
Hlavní dominantou města jistě představuje hrad Špilberk se svojí dlouhou a pohnutou historií. Nepřehlédnutelná je také katedrála sv. Petra a Pavla. Ve městě naleznete množství starobylých budov mezi které patří i stará radnice. Velmi významnou úlohu v rozvoji města hrají Brněnské výstavy a veletrhy - výstavní a veletržní gigant, který Brno proslavil doslova po celém světě. Bohatá nabídka veletrhů v průběhu celého roku je mimořádným impulsem pro příliv domácích i zahraničních návštěvníků. Nedaleko Brněnské přehrady nalezneme hrad Veveří či již zmiňovaný Masarykův okruh. V širším okolí nalezneme mnoho zámků, z nichž připomeňme především Slavkov, kde se také odehrála slavná bitva tří císařů. Ke známějším památkám patří i Státní hrad Pernštejn. Nejen rodiny s dětmi potěší návštěva brněnské ZOO.
obecní úřad
Dominikánské nám. 1, Brno 60167
Web
www.brno.cz
Zajímavé odkazy:
www.brno.cz _(hide) ↑