Velké Němčice
První písemná zmínka o Velkých Němčicích je z roku 1220 a obec byla majetkem velehradského kláštera. V 16. století byl majitelem obce Zikmund Herolt z Kmentu a ten nechal v obci postavit zámek. V roce 1562 byly Velké Němčice povýšeny na městečko. V období třicetileté války bylo městečko zpustošeno a Němčice se staly zase obcí. Nově povýšena na městečko byla obec v roce 2006. V držení obce se vystřídalo několik majitelů a v roce 1774 ji i se zámkem získali Ditrichštejnové. Tito udělali z obce samostatný statek a ten spadal pod židlochovické panství. Na přelomu 17. a 18. století byl zámek přestavěn v barokním stylu. V roce 1819 byly Němčice prodány sasko-těšínskému vévodovi Albrechtovi. V roce 1942 byla část obyvatel obce násilně vystěhována a na statky se přistěhovali německé rodiny. Na konci druhé světové války v roce 1945 byly o obec svedeny těžké boje, při nichž padlo mnoho místních obyvatel i sovětských vojáků. Dominantou městečka je barokní kostel svatého Václava a Víta. Tento kostel byl postaven v roce 1652 v místech kostela, jež v roce 1605 vypálili Bočkajovci. Z původního kostela se dochoval gotický presbytář s opěráky a zazděnými okny. Dalšími památkami v obci jsou sousoší Piety a socha svatého Jana Nepomuckého. U bývalé budovy zámku stojí kaple Kaštílek postavená v polovině 18. století.
Velké Němčice jsou malé vinařské a ovocnářské městečko s 1660 obyvateli a najdeme jej severozápadním směrem od města Hustopeče a západním směrem nedaleko dálnice D2. Městečko se rozkládá na levém břehu řeky Svratky a protéká jím Křepický potok. Západním směrem od městečka jsou ovocné sady a malebné lužní lesy. Východním směrem od městečka je krajina mírně zvlněná a najdeme tu pole a vinice. Městečkem prochází značená trasa Velkopavlovické cyklostezky.
Dostupné autem po celý rok
První písemná zmínka o Velkých Němčicích je z roku 1220 a obec byla majetkem velehradského kláštera. V 16. století byl majitelem obce Zikmund Herolt z Kmentu a ten nechal v obci postavit zámek. V roce 1562 byly Velké Němčice povýšeny na městečko. V období třicetileté války ...