Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Jihomoravský kraj > Okres Blansko > Sloup
Sloup
Obec Sloup se nachází na jižní Moravě přibližně 30 km severně od Brna. Je nazýván severní branou do chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Současně je také významné poutním místem. Největší turistickou atraktivitou obce je komplex Sloupsko-šošůvských jeskyní, zajišťující čilý turistický ruch. Kromě jeskyní nabízí obec výhodné zázemí pro výlety do okolních zámků a k dalším pozoruhodnostem, mezi které patří například propast
Macocha.
Sloup je díky své poloze označován jako severní vstupní brána do chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Kromě toho je obec také významným poutním místem. Sloup je velkou obcí s 1000 obyvateli a najdeme ji severovýchodním směrem od města Blanska a v údolí tvořené říčkou Punkvou. V okolí obce se rozprostírají malebné lesy. V lese jižně od obce je celá řada vápencových krasových útvarů, ovšem většina z nich není veřejnosti přístupná. Na okraji lesa rozkládajícího se severně od obce je chatová osada a kemp. V jižní části obce jsou turisticky vyhledávané Sloupsko-šošůvské jeskyně. Před vstupem do jeskyně je osamělý skalní útvar nazývaný Hřebenáč a mající tvar sloupu. Obec získala svůj název díky tvaru této skály. Sloupsko-šošůvské jeskyně se vyznačují nejdelším prohlídkovým okruhem zpřístupněným veřejnosti, jehož délka je 3000 metrů. Zajímavostí tohoto jeskynního systému je Eliščina jeskyně, krápník nazývaný Svíce a jeskyně Kůlna, ve které byly objeveny kosterní pozůstatky neandrtálského člověka. V obci rostou tři památné stromy a to lípa u skalního útvaru Hřebenáč jejíž věk je odhadován na 250 let a dvě lípy v oblasti hřbitova Salmů, které mají kolem 150 let. Sloup je výchozím místem řady turistických tras do malebné oblasti Moravského krasu. Kromě turistických tras se v obci křižují dálková Jantarová cyklostezka s lokálními cyklistickými trasami. Obec vznikla kolem poloviny 11. století, první písemná zmínka je z roku 1373. Území dnešní obce bylo osídleno již mnohem dříve, což dokazují nálezy v jeskyni Kůlna.Tato jeskyně je označována jako evropský archeologický unikát a je chráněna jako národní kulturní památka. Kromě skalních útvarů dominuje obci barokní kostel panny Marie Bolestné, postavený v letech 1751 až 1754. Kostel zdobí dvojice 40 metrů vysokých věží. V kryptě kostela je hrob hraběnky Karoliny z Rogendorfu, která tento kostel nechala postavit. K dalším významným památkám zcela jistě patří budova fary a část sloupského hřbitova, kde jsou pochováni členové rodu Salmů. Salmové byli v 18. století majiteli rájeckého panství. V obci stojí kaplička svatého Peregrina. Dostupné autem po celý rok
Historie - Sloup
Název obce je odvozen od osamělého skalního sloupovitého útvaru zvaného Hřebenáč, tento útvar se nachází před vstupem do později objevených Sloupsko-šošůvských jeskyní. Vznik obce je datován do poloviny 11. století, avšak nejstarší věrohodný doklad existence obce je z roku 1373 v Zemských deskách moravských. V letech 1751-1754 byl postaven barokní kostel Panny Marie Bolestné. Právě v kryptě kostela je pochována i jeho zakladatelka – hraběnka Karolina z Rogendorfu. Obec proslavil nález tzv. Šošůvské jeskyně v roce 1893. Jeskyně lákala nejen dobrodruhy z okolních vesnic, ale také seriózní osobnosti z vědeckých kruhů. Jedním z nich byl i jeden z nejvýznamnějších badatelů – Karel Absolon, který strávil zkoumáním podzemních prostor celých 16 let. Své poznatky zasílal do Zemského muzea v Brně a přispěl nemalou měrou ke zmapovaní jeskynního komplexu. V roce 2000 získala obec Sloup prestižní titul "Vesnice roku" a jako vítěz soutěže pak reprezentovala Českou republiku v Evropské soutěži vesnic. V květnu 2003 postihla obec ničivá povodeň, ze které se obec vzpamatovala díky četným darům nejen z Čech ale i ze zahraničí.
Kultura - Sloup
Sloup je jako významné poutní místo svědkem pravidelných poutí z nichž největší jsou na tzv. Květný pátek týden před Velikonocemi a třetí zářijovou neděli na svátek Panny Marie Bolestné. Místní kulturní dům slouží jako kino a zároveň nabízí zázemí pro divadelní představení, pro hosty je v provozu i vinárna v suterénu. Sloupské kino je stále v provozu, známé jsou i místní plesy v kulturním domě.
Sport - Sloup
Místní Tělovýchovná jednota spravuje nové travnaté fotbalové hřiště a přírodní kluziště „Pod skalami“, sloužící při příznivých klimatických podmínkách veřejnosti k bruslení a dalším zimním radovánkám. V létě slouží kluziště jako veřejně přístupné víceúčelové hřiště, skály nad ním celoročně využívají horolezci. Společnost s majetkovou účastí obce provozuje v letní rekreační sezóně velice pěkné – v roce 2005 zrekonstruované koupaliště s letní restaurací, tenisovým kurtem a hřištěm na beach-volejbal. U základní školy je nový sportovní areál s tartanovým běžeckým oválem a vnitřním víceúčelovým hřištěm s umělým travnatým povrchem, vybudovaný s pomocí státní podpory a daru Lucemburska, které obec obdržela po ničivé povodni v roce 2003. Po dohodě s vedením školy je možno areál krátkodobě pronajímat. Další sportovní možnosti nabízí rekreační středisko s víceúčelovým hřištěm. Kromě toho je Sloup také křižovatkou místních i nadregionálních cyklotras a oblíbeným střediskem běžeckého lyžování (údolí Luhy).
Výlety - Sloup
Cetrem turistického zájmu je komplex místních Sloupsko-Šošůvské jeskyní se světoznámou Eliščinou jeskyní, krápníkem Svícnem a jeskyní Kůlnou. Po turistických stezkách se lze vydat do všech ostatních veřejnosti přístupných jeskyní Moravského krasu včetně propasti Macocha. Duchovní památky reprezentuje barokní kostel Panny Marie Bolestné a několik dalších menších sakrálních objektů, ke kterým patří i kaplička sv. Peregrina. V okolí obce naleznete množství zámků či zřícenin hradů. Mezi tyto památky patří Zámek Salmů v Rájci, zámky v Boskovicích, v Lysicích, v Blansku. Zříceniny hradů reprezentují Holštejn, Blansek či Boskovice. Zajímavým zážitkem je i návštěva westernového městečka v Boskovicích.