Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Jihočeský kraj > Okres Tábor > Soběslav
Soběslav
Město Soběslav se nachází přibližně 20 km jižně od Tábora. Leží na soutoku řeky Lužnice a Černovického potoka v překrásné oblasti rybníků, lesů a rašelinišť. Soběslav je turisticky atraktivním jihočeským městem s množstvím kulturních památek a krásnou přírodou.
Soběslav leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od Jindřichova Hradce. Město se rozkládá u západního okraje Českomoravské vrchoviny a na pravém břehu Lužnice nedaleko soutoku Lužnice a Nadýmače. V okolí města je vybudováno značné množství rybníků. U jižního okraje města na břehu řeky Lužnice je kemp, který je využíván především vodáky při sjíždění Lužnice. Nedaleko jižního okraje města najdem sportovní letiště. Jihozápadním směrem od města je oblast Borkovických blat s rašeliništi. Na tomto území byla vyznačena naučná stezka, které nás provede přes blata a kolem rašelinišť. Ve městě se křižují lokální cyklistické trasy, po kterých se můžeme vydat za poznáním malebné krajiny Jižních Čech. Soběslav je výchozím bodem několika značených turistických tras. Západním směrem z města dojdeme do míst bývalého hradiště Svákov. Jihozápadním směrem dojdeme do oblasti Borkovických blat. Na křižovatce obchodních cest byla založena osada s hradem. První písemná zmínka je z roku 1293, v tomto období již byla osada majetkem Rožmberků. V roce 1390 byla osada povýšena na město, které bylo opevněno hradbami. V roce 1394 byl na místním hradě šlechtou vězněn král Václav IV. V roce 1420 byla Soběslav dobyta husity. Na konci 16. století je pánem města Petr Vok, který tu nechal vybudovat tak zvanou rožmberskou školu. V období 16. století se město úspěšně rozvíjelo až do ničivého požáru v roce 1598. Také události třicetileté války se na rozvoji města negativně podepsaly. Starobylý vzhled města byl zničen několika pozdějšími požáry. V roce 1873 byla do města přivedena železnice, což odstartovalo rozvoj průmyslu. V roce 1920 byla ve městě založena továrna na výrobu šicích strojů, nesoucí název Lada. Historické centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Nepravidelnému čtyřúhelníkovému náměstí dominují dva gotické kostely svatého Petra a Pavla a svatého Víta. Městské opevnění bylo v 19. století zbořeno. Z městského hradu se do dnešní doby dochovala jen válcová věž Hláska. Na náměstí a v přilehlých ulicích je řada domů s gotickými či renesančními jádry pocházejících ze 16. a 17. století. Vnější podoba domů je po přestavbě v 19. století. Ve středu náměstí stojí barokní mariánský sloup zhotovený v roce 1713 a nedaleko něj kamenná kašna se sochou svatého Floriána. Dostupné autem po celý rok
Historie - Soběslav
Historicky první doložený záznam o Soběslavi pochází z roku 1293. Město bylo v tomto období v majetku pánů z Rožmberka, kteří Soběslavi roku 1390 udělují městská privilegia. Rožmberkům patřila Soběslav více než 300 let. Osídlení se v té době rozkládalo ve vnitřním městě a nemělo předměstí. Z této doby se zachovaly i zbytky městského opevnění s příkopem a z původního hradu potom jeho torzo s věží zvanou Hláska. Roku 1394 byl na zdejším hradu vězněn král Václav IV. V období husitských válek bylo město dvakrát vypáleno. Rozmach města přineslo až 16. století, kdy se díky své výhodné poloze a pravidleným trhům stala Soběslav nejvýznamnějším hospodářským a správním centrem rožmberského panství. V roce 1598 zachvátil město velký požár, který městu způsobil obrovské škody a úpadek pokračoval i za třicetileté války. Po období stagnace došlo k dalšímu rozvoji města až koncem 19. století, kdy byla do města přivedena železnice.
Kultura - Soběslav
Ve městě se nachází kulturní dům, kino a městská knihovna. Koná se zde již tradiční Mezinárodní festival dechových hudeb "Kubešova Soběslav" a folklórní tradici udržuje Folklórní taneční a hudební soubor „Soběslavská chasa mladá“.
Sport - Soběslav
V Soběslavi je rozsáhlý sportovní areál. Jižně od města se nachází soběslavské letiště, které jistě potěší příznivce leteckých sportů. Pro milovníky vodních sportů a rybaření je důležitá řeka Lužnice, která dává mnoho příležitostí pro strávení volného času. Kdo má zájem o pěší turistiku, může projít cca 13 km úsek Soběslavské smyčky, spojující významné památky města s nádhernou přírodou.
Výlety - Soběslav
Ve městě se nachází několik renesančnívh domů v historickém jádru města. Jedná se o Smrčkův dům kde je dnes umístěno Národopisné muzeum soběslavských Blat a Rožmberský dům, kde je Muzeum přírody Táborska. Kulturním účelům slouží Kostel svatého Marka, využívaný jako galerie a koncertní a obřadní síň. Z duchovních památek nalezneme v Soběslavi hned dva klenoty jihočeské gotiky. Kostel sv. Víta a chrám sv. Petra a Pavla. Mezi významné cíle v okolí města patří Dírná se zámkem rodiny Wratislavů, vodní zámek Červená Lhota a zříceninu středověkého hradu Choustník a Blatská stezka, která informuje a provází návštěvníky lokalitami nádherné a nedotčené blatské přírody.