Strakonice leží v Jižních Čechách, jižním směrem od Příbrami. Město se rozkládá v jižní části Středočeské pahorkatiny a na soutoku řeky Otavy a Volyňky. Město je známé především jako výrobce motocyklů. Strakonice proslavila divadelní hra Strakonický dudák, kterou napsal J.K. Tyl. Každoročně se ve městě pořádá dudácký festival. V okolí města je vybudováno několik rybníků. Západním směrem z města jsou březích Otavy vybudované kempy, které jsou využívány především vodáky při sjíždění řeky. U jihozápadního okraje města je letiště. Východním směrem od města jsou tak zvané Artézské studny. Ve městě se křižuje několik značených cyklistických tras. Strakonice jsou výchozím bodem celé řady turistických značených tras. Západním směrem z města nedaleko obce Katovice je zajímavá technická památka Žižkův most. Jižním směrem z města se vydáme proti toku řeky Volyňky do města Volyně, kde můžeme navštívit hrad. U západního okraje města byla vyznačena naučná stezka nesoucí název Na Podskalí.
Na kopci mezi řekami byl vybudován románský hrad a v podhradí byla osada. První zmínka o Strakonicích je z roku 1235. V roce 1243 byl hradní kostel a část hradu věnována jeho majitelem Bavorem I. církevnímu řádu johanitů. V roce 1402 se stal celý hrad i osada majetkem tohoto církevního řádu. Do roku 1694 byly Strakonice sídlem velkopřevora řádu. V roce 1308 získala osada městská práva. Město s v tomto období skládalo ze dvou celků a to Dolního a Horního města. Dolní město se rozprostíralo kolem soutoku řek a jeho střed tvořilo úzké obdélníkové náměstí. Horní město mělo dlouhé ulicové náměstí a nacházelo se u hlavní obchodní stezky. Ve městě byly vybudovány dva mosty, které spojovaly městské části a hrad. Dolní město bylo opevněné ve 13. století a to valem a palisádou. Kolem Horního města byly vybudovány kamenné hradby počátkem 16. století. Hradební zeď byly posílena baštami a vstup zajišťovaly dvě vstupní brány. V průběhu let bylo město ničeno několika rozsáhlými požáry, v důsledku toho město zchudlo a opravami zničených domů přišlo o svůj starobylý vzhled. V 18. století se na území města rozvíjela řemesla především pletení punčoch a čepic. Byla vybudována pletařská manufaktura. V roce 1878 se výroba čepic značně rozrostla a čepice se vyvážely i do zahraničí. V roce 1919 tu zahájila výrobu továrna na kola, která později přešla na výrobu motocyklů.
Z opevnění města se dochovaly části zdí s baštami. Na Velkém náměstí je zajímavý soubor masných krámů, které byly v roce 1641 přestavěny. Přístup k masným krámům umožňuje brána se zdobeným štítem. Na Velkém náměstí je několik barokních domů pocházejících z 18. století. V městské části Podskalí byl v roce 1649 vybudován pivovar, který byl v roce 1874 přestavěn. U kostela svaté Markéty je hrázděná budova špitálu pocházející ze 16. století. U kostelíka svatého Martina je barokní budova městského špitálu. Bývalá budova radnice na Velkém náměstí byla postavená v roce 1820 a v roce 1899 prodělala přestavbu v novorenesančním slohu. Budova je zdobena sgrafity podle návrhů malíře Mikoláše Alše. Ve středu Palackého náměstí stojí barokní mariánský sloup zhotovený v roce 1730 až 1740. Dominantou města je hrad s vysokou věží, která se nazývá Rumpál. Hrad je původně gotický a v pozdějších letech prodělal renesanční a barokní úpravy. Areál hradu je národní kulturní památka. Renesanční kostel svaté Markéty byl postaven v roce 1583. Hřbitovní kostel svatého Václava má gotické jádro a byl barokně přestavěný. Slavnými zdejšími rodáky jsou básník František Ladislav Čelakovský ( 1799-1852) a loutkář Josef Skupa ( 1892-1957), který vytvořil loutky Spejbla a Hurvínka.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Strakonice
Počátky historie města se vážou k hradu založenému ve 13. století rodem Bavorů. V roce 1243 darovali část hradu maltézským rytířům a ti zde poté působily sedm století. Znak Bavorů i znak rytířů je dodnes vyobrazen na vlajce města. Roku 1402 byl hrad již celý ve vlastnictví johanitů (maltézských rytířů). Postupně byl přestavován až do barokní podoby v 18. století, konečnými úpravami prošel ve 30. letech 20. století. Městská práva získala obec v roce 1367, po celou dobu však zůstaly Strakonice poddanským městem a právě kvůli tomu nemají pravidelný plánovitý vzhled. Výjimkou je samotného centrum. Město vzniklo postupným spojováním čtyř osad - Strakonice, Bezděkov, Lom a Žabokrty. Strakonice získaly i právo vařit pivo, pivovar založený v roce 1649 přetrval do dnešních dnů a nabízí piva značky Nektar a Dudák.
Kultura - Strakonice
Svoji dudáckou tradici si Strakonice připomínají každý sudý rok na mezinárodním dudáckém festivalu, který se může pochlubit hojnou účastí návštěvníků z různých koutů světa. Především pro děti je koncem března určena loutkářská přehlídka Skupovy Strakonice. Zábavu všem generacím nabízí akce nazvaná „Nektarská pouť + Putování za dráčkem Podskaláčkem“ pořádaná poslední víkend v červnu, kde se mimo jiné uskuteční soutěž kuriozních plavidel. Přelom září a října je každoročně ve znamení Václavské pouti zahrnující pouťové atrakce ale také bohatý kulturní program. Začátek prosince je spojen s adventními trhy a kulturním programem. Z dalších akcí jmenujme bluegrassovou přehlídku Jamboree, či Národní šampionát mažoretek. Ve městě se narodilo či působilo množství známých osobností mezi něž patří např.: F. L. Čelakovský, J. Formánek, J. V. Plánek, J. Režný, Z. Troška, P. Vachler a další.
Sport - Strakonice
Strakonice jsou ideálním výchozím bodem pro výlety na kole, vybrat si můžete z velkého množství značených cyklotras. Ani na pěší turistiku se nezapomnělo a zájemci mají na výběr několik zajímavých a poučných stezek. Na své si přijdou i vodáci, kteří zde naleznou půjčovny loděk pro sjezd řeky. V okolních vsích je několik jezdeckých klubů nabízející netradiční zážitek. Ve městě samotném najdete zázemí pro většinu klasických sportů.
Výlety - Strakonice
Rozmanitá architektura města je zastoupena množstvím budov v rozličných stylech, k nejvýraznějším patří budova České spořitelny se sgrafitovou výzdobou, středověké Masné krámy, mariánský sloup či památník mistra Jana Husa a Antonína Rennera. Na malebném Palackého náměstí odděleného od města bývalým mlýnským náhonem stojí kostel sv. Markéty. Dominantou města však zůstává strakonický hrad ze 13. století ve kterém sídlí Muzeum středního Pootaví, městská Šmidingerova knihovna a základní umělecká škola. K dalším zajímavostem se řadí Velké Dudy a replika Stonehenge - autorem obou je Ing. Pavel Pavel.
obecní úřad
Velké náměstí 2, Strakonice 38621
Web
www.mu-st.cz
Zajímavé odkazy:
www.mu-st.cz _(hide) ↑