Bavorov leží jihozápadním směrem od města Vodňany. Městečko se rozkládá na levém břehu řeky Blatnice. Bavorovem prochází železniční trať vedoucí z města Týn nad Vltavou do města Prachatice. Město se rozkládá na tak zvané Zlaté stezce. V okolí města jsou malebné lesy. Severním a východním směrem od městečka najdeme řadu jihočeských rybníků. Na břehu řeky Blatnice u východního okraje města byl vybudován kemp a koupaliště. Nejvýše položeným místem nad městem je vrcholek Svobodná hora ( 640 m.n.m.), která se zvedá východním směrem od města. Bavorov je výchozím bodem řady turistických tras a cyklostezek. Vydáme-li se západním směrem od města dojdeme k hradu Helfenburk. Východním směrem z Bavorova dojdeme na vrchol Svobodná hora ( 640 m.n.m.). Na vrcholku kopce je stejnojmenný přírodní park.
První zmínka o Bavorovu je z konce 13. století. Město nechal založit Bavor III. ze Strakonic. Město bylo postaveno kolem hradu, který byl od roku 1355 pustý a později zcela zanikl. Později byl nedaleko postaven hrad Helfenburk. V roce 1341 bylo město prodáno pánům z rodu Rožmberků. Rožmberkové v pozdějších letech přinesli Bavorovu právo královského města. Náměstí v Bavorově má čtvercový půdorys a ulice vedoucí z náměstí k původnímu opevnění na sebe navazují pod pravým úhlem. Podle historických pramenů bylo město opevněno jen dřevěnými palisádami, které kolem města tvořily ovál. Kostel Nanebevzetí panny Marie nechal postavit v druhé polovině 14. století Jan z Rožmberka. V letech 1905 až 1908 byl kostel přestavěn v gotickém stylu. Kostel má tři zvony Regina, Prokop a Šebastián. Zvon Šebastián je tak zvaný umíráček. Fotografie vrcholku kazatelny tohoto kostela byla vystavena na výstavě v Montrealu v roce 1967. Nedaleko kostela na náměstí najdeme barokní budovu, pocházející ze 17. století. Jedná se o panský jednopatrový dům. Ve městě byla postavena nemocnice, která byla v gotickém slohu. Z budovy nemocnice se do dnešních dnů zachovala pouze vstupní část kaple. Město Bavorov bylo vyhlášeno jako Městská památková zóna. Město je rodištěm básníka J. K. Chmelenského, spisovatele Františka Havlasy a loutkáře Jindřich Veselého.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Bavorov
První zmínka o Bavorovu je z konce 13. století. Město nechal založit Bavor III. ze Strakonic. Město bylo postaveno kolem hradu, který byl od roku 1355 pustý a později zcela zanikl. Později byl nedaleko postaven hrad Helfenburk. V roce 1341 bylo město prodáno pánům z rodu Rožmberků. Rožmberkové v pozdějších letech přinesli Bavorovu právo královského města. Náměstí v Bavorově má čtvercový půdorys a ulice vedoucí z náměstí k původnímu opevnění na sebe navazují pod pravým úhlem. Podle historických pramenů bylo město opevněno jen dřevěnými palisádami, které kolem města tvořily ovál. Kostel Nanebevzetí panny Marie nechal postavit v druhé polovině 14. století Jan z Rožmberka. V letech 1905 až 1908 byl kostel přestavěn v gotickém stylu. Kostel má tři zvony Regina, Prokop a Šebastián. Zvon Šebastián je tak zvaný umíráček. Fotografie vrcholku kazatelny tohoto kostela byla vystavena na výstavě v Montrealu v roce 1967.
Výlety - Bavorov
Nedaleko kostela na náměstí najdeme barokní budovu, pocházející ze 17. století. Jedná se o panský jednopatrový dům. Ve městě byla postavena nemocnice, která byla v gotickém slohu. Z budovy nemocnice se do dnešních dnů zachovala pouze vstupní část kaple. Město Bavorov bylo vyhlášeno jako Městská památková zóna. Město je rodištěm básníka J. K. Chmelenského, spisovatele Františka Havlasy a loutkáře Jindřich Veselého.
Na břehu řeky Blatnice u východního okraje města byl vybudován kemp a koupaliště. Nejvýše položeným místem nad městem je vrcholek Svobodná hora (640 m n. m.), která se zvedá východním směrem od města. Bavorov je výchozím bodem řady turistických tras a cyklostezek. Vydáme-li se západním směrem od města dojdeme k hradu Helfenburk. Východním směrem z Bavorova dojdeme na vrchol Svobodná hora (640 m n. m.). Na vrcholku kopce je stejnojmenný přírodní park.
Zajímavé odkazy:
www.mikroregionvb.cz _(hide) ↑