Historie - Písek
První doložené zmínky o městě Písek pocházejí z roku 1243, z doby vlády Václava I. Statut královského města, který Písek získal, zaručoval jisté výhody. Prosperující město se během husitských válek přidalo na stranu husitů, stejně jako mnoho dalších jihočeských měst a vesnic. V 16. století byl Písek potrestán za účast v nezdařeném protihabsburském odboji odebráním veškerého majetku i práv. Úpadek města ještě dovršila třicetiletá válka. Ta přinesla ztrátu suverenity města, a po několika obléháních také zničení velké části města a úbytek obyvatelstva. Na konci 17. století se postavení města zlepšuje, když je mu uděleno privilegium krajského města rozsáhlé Prácheňské oblasti. Nástup osvícenství a národního obrození, znamenalo oživení duchovního i kulturního života města. Vzniklo několik středních škol a gymnázií. Z města pocházeli či ve městě žili mnohé známé a věhlasné osobnosti, mezi které patří A. Hejduk, F. Šrámek, R. Werner, L. Stroupežnický, A. Sedláček a mnozí další. Hudební tradici města pozdvihl O. Ševčík a další rodáci O. Jeremiáš a J. Srnka. Jako první svého druhu v Čechách zahájila roku 1888 provoz městská elektrárna projektovaná F. Křižíkem. V 1. pol. 20. stol. se Písek stal významným centrem kulturního života regionu a také vyhledávaným letoviskem kam zavítali i T. G. Masaryk a E. Beneš. Tuto pozici si Písek udržuje dodnes.
Kultura - Písek
Bohatý kulturní program je zaměřen především na letní turistickou sezónu, kterou tradičně zahajuje v půli května akce nazvaná Jihočeské vítání léta a otevírá tak symbolicky novou turistickou sezónu. Koncem května se koná divadelní festival Šrámkův Písek, následovaný fotbalovým turnajem mládeže s doprovodným programem na počátku června. V letních měsících jsou na pořadu tyto akce: Městská slavnost – připomíná historii města, Evropský festival mládeže, Vorařské slavnosti – v okolí Otavy, Hudební a divadelní léto na Ptáčkovně, Jihočeský hudební festival, Zvíkovské divadelní léto a Mezinárodní folklórní festival. Léto pak symbolicky uzavírá na počátku září kulturně sportovní akce Po stopách dobrého vojáka Švejka. Do konce roku se konají ještě Židovské dny, Jazyky jazzu a Mezinárodní filmový festival studentských filmů. Z města pocházeli či ve městě žili mnohé známé a věhlasné osobnosti, mezi které patří A. Hejduk, F. Šrámek, R. Werner, L. Stroupežnický, A. Sedláček a mnozí další. Hudební tradici města pozdvihl O. Ševčík a další rodáci O. Jeremiáš a J. Srnka.
Sport - Písek
Z nabídky sportovišť všech možných druhů od fotbalového hřiště, přes tenisové kurty až po zimní stadión zaujme především nabídka turistických a cykloturistických tras, které jsou velmi zajímavé. Pro sportovněji zaměřené jsou připraveny hned dvě sportovní trasy s připravenými překážkami. Nechybí ani popis překážek a doporučené způsoby jejich zdolávání. Na řece Otavě je možnost jedno i vícedenních výletů na loďkách.
Výlety - Písek
Nejcennější památkou města je bezesporu druhý nejstarší kamenný most ve střední Evropě, který poničila v roce 2002 velká povodeň. Díky velké podpoře z různých stran a veřejné sbírce byla tato památka opravena a je opět přístupná veřejnosti. Bývalý hřbitov a kostel Svaté Trojice patří spolu s židovským hřbitovem k duchovním památkám obce. V dnešní době slouží kostel hlavně jako výstavní a koncertní síň. Kostel sv. Václava se může pochlubit nejstarším píseckým zvonem – Corneliem – ulitým v roce 1546. Zajímavostí na řece Otavě je ostrov nedaleko historického centra. V současné době je místem zábavy, odpočinku a sportu. Nedaleko se nalézá technická památka v podobě Městské elektrárny navržené Františkem Křižíkem. Jedná se vůbec o první zařízení tohoto druhu v Čechách. V současnosti opět funkční elektrárna slouží jako muzeum. Celé historické jádro je městskou památkovou zónou. Dochované jsou také části hradeb i s dvěma baštami. V jediném dochovaném křídle píseckého hradu je umístěno Prácheňské muzeum.
Zajímavé odkazy:
www.mesto-pisek.cz _(hide) ↑