Trhové Sviny leží v Jižních Čechách, jihovýchodním směrem od Českých Budějovic a nedaleko hranice s Rakouskem. Městečko se rozkládá v podhůří Novohradských hor a z větší části na pravém břehu Svinenského potoka. Město je obklopeno značných množstvím spíše menších rybníků. Jeden z větších rybníků u jihovýchodního okraje města je využíván jako přírodní koupaliště. Jihozápadním směrem od města je zajímavá technická památka Buškův hamr a v jeho sousedství muzeum hamernictví. Jedná se o objekt staré kovárny s hamrem, který tu pracoval ještě v 70. letech 20. století. V okolí města se zvedají zalesněné stráně kopců. Jižním okrajem města prochází značená cyklistická trasa, po které se vydáme za poznáváním Novohradských hor. Městem prochází několik značených turistických tras. Jihovýchodním směrem nás značená trasa dovede k hradu Žumberk. Severozápadním směrem bude cílem naší cesty Žižkův dvorec a Trocnov, rodiště Jana Žižky. Vydáme-li se severním směrem z města dojdeme do města Borovany. U jižního okraje města je vyznačena naučná stezka Trhové Sviny.
Pod hradem Sviny vzniklo kolem roku 1260 městečko. Městečko bylo opevněno provizorní dřevěnou hradbou. V roce 1359 se majiteli městečka stali Rožmberkové, kteří nechali v sousedství hradu postavit kostel. V roce 1420 bylo městečko napadeno a vypáleno husity pod vedením Jana Žižky. Hrad byl rozbořen a nebyl znovu obnoven, v současné době nenajdeme po původním hradě ve městě žádné pozůstatky. V roce 1437 bylo městečko povýšeno na město a od roku 1481 bylo povoleno pořádat ve městě trhy a odtud byl také převzat název města. V 17. a18. století se ve městě úspěšně rozvíjela řemesla, především knoflíkářství. V 19. století rozvoj města stagnoval, jelikož do města nebyla přivedena železnice a městečko bylo poničeno několika požáry.
Historická část města se dochovala v původním starobylém vzhledu, a byla vyhlášena městskou památkovou zónou. Náměstí je svažité a zdobí jej kašna a nedaleko ní sloup se sochou svatého Jana Nepomuckého, který byl zhotoven v roce 1722. Ve spodní části náměstí je řada domů, které mají barokní a klasicistní jádra a několik z nich zdobí podloubí. Původně renesanční budova radnice postavená v roce 1554 prodělala v roce 1845 přestavbu. Původní zástavba ve městě byly zemědělské usedlosti, z nichž se dvě dochovaly. Zajímavou památkou ve městě je kostel Nanebevzetí panny Marie, jehož dnešní podoba je pozdně gotická. Dominantou města je poutní barokní kostel Nejsvětější Trojice, který stojí na vyvýšenině. Kostel zdobí řada věžiček s cibulovitými báněmi.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Trhové Sviny
V polovině 13. století byl u obchodní stezky vedoucí z Vitorazska do Čech postaven hrad a kolem něj byla založena osada, jejíž původní název byl Svinice. V roce 1260 je jako její majitel uváděn Ojíř ze Svin. Po té se majitelem obce stává Vok z Třeboně, a obec byla rozdělena mezi jeho syny. Jeden ze synů vstoupil do kláštera a tak část obce získává klášter v Sezimově Ústí. Klášter tuto část obce prodává v roce 1327 Vilémovi z Landštejna a tento přikupuje i zbylou část obce. V roce 1359 se majiteli Svinů stávají Rožmberkové a obec se stává součástí novohradského panství. V období husitských válek byl hrad pobourán a již nebyl opraven, v roce 1480 byl natolik zchátralý že byl zbořen. V roce 1418 byly Sviny povýšeny na městečko a v roce 1481 povolil král Vladislav Jagellonský městečku pořádat dvakrát ročně trhy. V roce 1482 získaly Sviny právo vařit pivo a mílové právo a od tohoto roku je používán název města Trhové Sviny. Již v 15. století se ve městě rozvíjely řemeslné cechy. V 60. letech 19. století se ve městě začalo s výrobou knoflíků.
Kultura - Trhové Sviny
Ve městě najdeme knihovnu, kino, nevelký koncertní sál a kulturní dům s divadelním sálem. Ve městě se každoročně koná festival dechových hudeb Karla Valdaufa.
Sport - Trhové Sviny
U východního okraje města je Velký rybník využívaný jak k rybolovu, tak i jako přírodní koupaliště. V centru města je křižovatka řady turistických tras, po značéných trasách se můžeme vydat de nedalekých Slepičích hor. Městem byla vyznačena naučná stezka Trhové Sviny. Trhovými Sviny prochází značená trasa lokální cyklostezky.
Výlety - Trhové Sviny
Na náměstí stojí původně renesanční radnice z roku 1554, její dnešní podoba je po přestavbě v roce 1845. V dolní části náměstí je řada domů s podloubím. Náměstí zdobí kašna z roku 1864 a barokní sloup se sochou svatého Jana Nepomuckého z roku 1722. Dominantou města je původně raně gotický kostel Nanebevzetí panny Marie, pocházející z konce 13. století. Kostel byl tén´měř celý přestavěn v letech 1485 až 1510. Jihozápadním směrem v blízkosti města je technická památka a to Buškův hamr. Jedná se o dochovaný hamr s obytnou budovou, bývalým mlýnem a vjezdovou bránou. V areálu je i Muzeum kovářství. Jižním směrem od Trhových Svinů je barokní poutní kostel Nejsvětější Trojice z roku 1705 až 1709. Kostel byl postaven na půdorysu šesicípé hvězdy. U kostela je studánka s mírně radioaktivní vodou a kaple z rpvní poloviny 19. století.
obecní úřad
Žižkovo náměstí 32, Trhové Sviny 37401
Web
www.tsviny.cz
Zajímavé odkazy:
www.tsviny.cz _(hide) ↑