Romantický okruh kolem Žďáru nad Sázavou
Kraj: Vysočina
Okres:Žďár nad Sázavou
Město:Žďár nad Sázavou
Když v roce 1252 přišli do oblasti mniši (cisterciáci), bylo území jen řídce osídleno. V letech 1262 – 76 bylo založeno na břehu řeky Sázavy městečko a to v místech, kde je dodnes jeho centrum. Okresní město Žďár nad Sázavou leží v malebné krajině Českomoravské vrchoviny uprostřed chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a za prohlídku stojí nejen přírodní krásy blízkého okolí, ale také jeho památky.
Než se vydáte na vycházku do okolí Žďáru, podívejte se do kostela sv. Prokopa, který stojí u náměstí již od 13. stol. a do dnešní podoby byl několikrát přestavěn. V interiéru je umístěna gotická madona s dítětem z druhé poloviny 15. stol.. Na náměstí uvidíte morový sloup Nejsvětější Trojice z roku 1706 a zajímavou radnici, která slouží k reprezentačním účelům. Nedaleko kostela je nad řekou bývalá tvrz, která je jednou z nejstarších budov ve městě. V jejích prostorách je umístěno regionální muzeum. V západní části náměstí nelze přehlédnout bývalý hotel Veliš se secesní fasádou, na které je vyobrazen Jan Hus na hranici, medailony s Chelčickým a Komenským, portrét K.H. Borovského a na atice socha českého lva s roztrženými okovy.
Pokud z náměstí vyjdete po červené značce, projdete kolem informačního centra k řece Sázavě. Po mostě přejdete na pravý břeh a Brodská ulice vás vyvede ven z města. Zahnete doleva k železniční trati a polní cestou zamíříte k rybníku Dívka a ke vsi Hamry nad Sázavou. V Hamrech Horních i Dolních jsou kapličky z 18. stol. a také památky drobné sakrální architektury, jako jsou boží muka, kříže a smírčí kameny, které neoddělitelně patří k této krajině.
Po červené značce dojdete k silnici a odbočíte na Najdek. Tato stará osada je známá tím, že zde byla v roce 1909 postavena první elektrárna v okrese. U penzionu sejdete k řece a k rozcestí nedaleko opuštěného romantického lomu, známého pod označením Štěnice, kde se připojuje žlutá značka. Následuje pohodlný úsek jehličnatým lesem. Přejdete na druhý břeh Sázavy k Rozštípené skále. Jméno má opravdu výstižné, protože přímo mezi skalním rozštěpem vede cestička. Dole u Sázavy je na louce umístěna velká socha mamuta, která také určitě stojí za pozornost.
Od Rozštípené skály přijdete ke Šlakhamrům a k místu zvanému Konec světa, kudy probíhá historická hranice Čechy – Morava a kde stojí starorakouská hraniční strážní budka s figurínou strážce hranice. Po úzké silnici dojdete na rozcestí a podle žluté značky zahneme a vystoupáte lesem na Peperek, vrch porostlý lesem. Budete se pohybovat v oblasti, která byla vyhlášena přírodní památkou. Obsahuje asi 270 m dlouhý skalní útvar a zbytky původních lesů. Z vrcholu sejdete lesem k rybníku Rýznarka (nebo také Rejznarka) a žlutá značka vás dovede k Vápenici, což je zatopený lom, kde s těžil vápenec.
Okruh pokračuje směrem k Pilské nádrži. Její rozloha je 55 ha a je využívaná k rekreaci a rybaření. Projdete kolem hotelu Tálský mlýn pod hrází a kolem parkoviště na rozcestí a dále po červené značce kolem hřbitova k areálu kláštera a zámku. Zámek, původně cisterciácký klášter, založený v roce 1252 a v roce 1784 zrušený, je komplexem několika budov, které byly dostavěny nebo upraveny podle Santiniho projektů. V interiéru kostela Nanebeveztí Panny Marie jsou vzácné barokní varhany. Neobvyklá je Studniční kaple, uprostřed které je umístěna studna s ozdobným kováním. V objektu prelatury je expozice Muzea knihy. Byla otevřena v roce 1957 a rozlohou patří mezi největší zařízení tohoto typu na světě. Barokní konírny, v roce 1727 zřízené pro šlechtickou mládež, dnes slouží jako obřadní síň. Nedaleko zámku je udržovaný hřbitov, vybudovaný podle Santiniho návrhu v roce 1709. Původně v něm byly ale pouze tři kaple a také socha anděla, která stojí uprostřed, byla doplněna o několik let později.
Za zámkem projdete mezi rybníky Konvent a Bránský a po žluté značce vystoupáte na Zelenou horu k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého, který je od roku 1994 zapsaný na seznamu UNESCO. Byl postaven v letech 1719 – 22 podle projektu J. B. Santiniho a je nepochybně unikátním uměleckým dílem. Má půdorys pěticípé hvězdy, po obvodu je umístěno pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru. Hlavní oltář zdobí pět hvězd a pět andělů. Symbolika pěti hvězd souvisí se smrtí Jana Nepomuckého, které byl podle pověsti zabit poté, co nechtěl prozradit zpovědní tajemství. Kostel je obklopen ambity ve tvaru deseticípé hvězdy, poskytující poutníkům ochranu před špatným počasím.
Po prohlídce areálu se vrátíte na rozcestí a po červené značce podél Branského rybníka dojdete ke kamennému mostu z roku 1761. Je ozdoben sochami 8 světců. Do centra města již odtud není daleko. Dálka tohoto okruhu je asi 20 km. Návštěvu památek je ale třeba odložit až na měsíc duben a na vyhrazené hodiny.
Autor: Miloslava Jaklová - www.turistik.cz
Vložil: Uživatel 66
Vytvořeno: 2008-03-11 00:00:00
Ohodnotit článek
Reakce čtenářů
Nebyla nalezena žádná položka