Žďárské vrchy a skanzen Vysočina
Kraj: Vysočina
Okres:Žďár nad Sázavou
Město:Žďár nad Sázavou
Rozsáhlé lesy, malebné vlhké louky se vzácnou květenou, údolí potoků a řek, rulová skaliska, daleké výhledy, osady a samoty, roubenky, kostelíčky, stáda krav, ovcí a koní – to je oblast Českomoravské vrchoviny a pro turistiku jako stvořené Žďárské vrchy.
Na území Žďárských vrchů pramení řeky Svratka, Sázava, Doubrava a Chrudimka. Nejvyšším vrcholem je Devět skal (836 m). Vyskytují se zde rostliny podhorských oblastí, charakteristické pro drsné a chladné klima. Ochrana přírody je zajištěna CHKO Žďárské vrchy, vyhlášenou v roce 1970 na rozloze asi 710 km². Na území je poměrně hodně malých přírodních rezervací a také přírodních památek.
Region je bohatý na lidovou architekturu – roubené i zděné usedlosti, zděné chalupy se zdobenými štíty i roubené chaloupky horského typu. Z původních i přemístěných objektů vznikl skanzen Vysočina na Veselém Kopci. Pokud se vydáte na Veselý Kopec pěšky z Hlinska, projdete se místy, kde se dotýká chráněná krajina Žďárských vrchů a Železných hor a zpět se můžete vrátit údolím Chrudimky.
Osídlení Hlinska bylo v pramenech zmiňováno již od roku 1349. Nad řekou Chrudimkou stávala na obchodní cestě osada s kostelem. Městem se stala v roce 1834. Nejstarší památkou je tvrz, zmiňovaná již v roce 1413 a v pol. 16. stol. používaná jako celnice. Radnice na náměstí byla vybudována v letech 1788 – 92 a upravena do dnešní podoby v roce 1850. Zajímavé jsou i měšťanské domy na náměstí, např. Ježdíkův dům čp. 45 z roku 1904, vyzdobený sgrafity. Barokní kostel Narození Panny Marie a fara byly postaveny v letech 1730 – 45 Donatem Morazzim. Nejhezčí památkou Hlinska je ale historická čtvrť Betlém na břehu Chrudimky. Je to soubor asi 20 roubených přízemních domků, vybudovaných od pol. 18. stol. do poč. 20. stol. V chalupách bývají 2 místnosti se síní a černou kuchyní. Žili v nich řemeslníci a expozice v interiérech přibližují jejich práci a všední život. Areál je přístupný s průvodcem.
Po prohlídce Hlinska půjdete po červené značce, přejdete trať a vydáte se kolem rybníků, pak lesem kolem romantického jezírka a cestou dál do Srní (3,5 km). Odtud vede pěkná cesta lesem do Předního Petrkova (5,5 km), k rybníku Velká Kamenice a dále po zelené značce do Svobodných Hamrů (8,5 km), které jsou památkovou zónou lidové architektury. Zbytky kovacího hamru na vodní pohon, který se používal od 15. stol. téměř 200 let a roubená hospoda byly prohlášeny kulturní památkou a v roce 1980 začaly práce na jejich obnově. Dnes je expozice přístupná s průvodcem. Trasa pokračuje po silnici kolem golfového hřiště do Dřevíkova, kde zůstaly zachovány zděné domy z 18. stol. v tzv. židovské uličce s objektem vinopalny, školy a synagogy a za vsí je židovský hřbitov s náhrobky od roku 1762.
Po zelené značce dojdete ke skanzenu Veselý Kopec (10,5 km). Ten byl původně osadou, tvořenou roztroušenými usedlostmi nad údolím Chrudimky, osídlenou od 14. stol. V roce 1970 byly do oblasti přeneseny další stavby, typické pro Českomoravskou vrchovinu – chalupy, stodoly, mlýn, sušička na ovoce a len, vodní pila, hájovna, kaplička, úly a další objekty. Osada je hlavní součástí souboru lidových staveb Vysočina, do kterého patří také již zmíněný Betlém v Hlinsku. Lidová řemesla a zvyky ožívají při tradičních akcích jako jsou masopust, Velikonoce, jarmark, posvícení, Vánoce.
Po prohlídce areálu vás dovede zelená značka loukou a lesem k objektu Králova Pila. Je z konce středověku, ale v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný. Po silnici dojdete přes osady Stan a Vítanov do Hlinska. Celá trasa měří cca 18 km.
Pokud by vám to připadalo málo, pak můžete odbočit např. ze Svobodných Hamrů do osady Svatý Mikuláš (1km), kde je pozoruhodný kostelík sv. Mikuláše a roubené stavby, nebo západně od Dřevíkova můžete navštívit obec Možděnice (3km), kde uvidíte další ze součástí skanzenu Vysočina s roubenými stavbami, dílnami truhlářů a kovářů. Pokud se rozhodnete projít celý popsaný okruh, pak nejvhodnější období je od dubna do října. Mimo sezónu jsou stavby na Veselém Kopci a v Hamrech uzavřeny a otvírají se pouze při mimořádných akcích. Expozici v Betlémě v Hlinsku můžete navštívit kdykoliv v průběhu celého roku.
Autor: Miloslava Jaklová - www.turistik.cz
Vložil: Uživatel 66
Vytvořeno: 2008-02-11 00:00:00
Ohodnotit článek
Reakce čtenářů
Nebyla nalezena žádná položka