Zobrazit ostatní články k městu

Lázně a alchymisti

Kraj: Ústecký kraj

Okres:Teplice

Město:Teplice

    Ačkoli se tak počasí docela nechová, máme tu jaro a s ním první tipy na výlety do českých luhů a hájů. Jenže nejen ony rozkvétají a voní. Jednu z nejkrásnějších jarních procházek si můžete dopřát v lázeňském městě Teplice. Kromě mnoha parků a zahrad je zde zámek s muzeem, v němž prý kdysi působili alchymisté.

    Teplice se nacházejí na rozhraní zaobleného Českého středohoří a o něco ostřejších svahů Krušných hor. Z Prahy se sem dostanete asi za hodinu; nejlepší je cestovat autem nebo vlakem. Malebné městečko, jehož historie sahá až do 12. století, je dnes vyhledáváno především kvůli lázním.

Prameny vašeho zdraví

    Teplické lázně se dočkaly největší slávy v 19. století. Tehdy sem zavítala řada známých osobností, mezi nimi například Ludwig van Beethoven, Johann Wolfgang Goethe či Fryderyk Chopin. Také dnes však léčivé termální prameny lákají do města řadu návštěvníků. Místní personál umí skloubit tradiční postupy, využívající legendární ozdravné účinky teplických vod, s nejmodernějšími medicínskými metodami.

    Za zmínku stojí též Klinika Císařských lázní Teplice, jež nabízí kosmetickou péči a zároveň poskytuje služby v oblasti plastické chirurgie, stomatologie, ortopedie, ORL, urologie a gynekologie. Nachází se zde také Laser centrum.

Zámecké muzeum

    Ať už se v teplických lázních rozhodnete strávit několik týdnů, nebo si vystačíte s jedním z mnoha víkendových programů, neměli byste si nechat ujít prohlídku okolí. Kromě aquacentra, sportovišť, Krušnohorského divadla, hradní zříceniny Doubravka a Kulturního domu stojí za pozornost zámek s expozicemi Regionálního muzea v Teplicích. To bylo svého času řazeno mezi nejlepší a největší mimopražské muzea a dodnes spravuje na milion cenných předmětů, rozdělených do mnoha tématických expozic, zaměřených jak přírodovědně, tak kulturně-společensky.

    Teplický zámek hostí muzejní expozice od roku 1947. Jeho dějiny však sahají mnohem dále do minulosti, přesněji do 12. století, kdy zde stával benediktinský klášter. Časy dávno minulé připomínají jak středověké neomítnuté kvádříky, tak honosná výzdoba pokojů z let nastávajících. Uvidíte sál s malovaným kazetovým stropem, štukově vyzdobený rokokový sál i pokoje s empírovým a biedermeierovským vybavením. A pokud budete mít štěstí, zjeví se vám i zdejší strašidlo – duch střapaté mladé dívenky, svědkyně kouzlení zdejších alchymistů.

Pověsti o alchymistech

    Ačkoli neexistují žádné historické prameny, které by dokládaly jakékoli působení alchymistů na Teplicku, traduje se, že tajemní léčitelé a mágové se do města stahovali už od 16. století. Byli sem prý povoláni za zvláštním úkolem – měli vyrobit kámen mudrců, který by byl schopen měnit obyčejné kovy ve zlato a z vody vykouzlit elixír mládí.

    Nejznámější z teplických alchymistů se prý jmenoval Bartolomeus Mencl. Do Teplic přišel až po třicetileté válce, usadil se na zámku a často zde do noci vedl hovory s místním lékařem. Tomu svěřil veškerá čarodějná tajemství – v mylném domnění, že jej nikdo neslyší. Povídá se, že rozpravy učených mužů poslouchala jakási malá holčina. Její duch se prý dodnes toulá po zámeckých chodbách a kyne na návštěvníky, aby jej následovali. Nikdo zatím neměl dost odvahy. Budete první?!

 

Autor: Michaela „Mysha“ Košťálová - www.pragueout.cz

Vložil: Uživatel 66

Vytvořeno: 2008-04-01 00:00:00

Ohodnotit článek

Hodnotit mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde

Reakce čtenářů

Nebyla nalezena žádná položka

Přidat komentář

Reagovat mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde



TOPlist
TOPlist