Zobrazit ostatní články k městu

Nejmladší botanická zahrada v ČR

Kraj: Ústecký kraj

Okres:Teplice

Město:Teplice

    "Zahradníku, zavaž mi střevíček"...no, to asi nebude ten správný důvod, který by Vás měl zavést do letos nově otevřené botanické zahrady v Teplicích. A ačkoliv je tam o Vás vzorně postaráno, určitě je zapotřebí energie zaměstnanců tohoto krásného místa více u rostlin než k plnění rozmarů princezen.

    Samotné město Teplice vybízí svou lázeňskou historií k návštěvě. Nebylo jen náhodou kdysi nazýváno malou Paříží. Procházkou šanovskou lázeňskou čtvrtí se dostanete pod malebný Písečný vrch, kde je pro Vás připraven bonus v podobě nově zrekonstruované botanické zahrady.

    Informace o jejím založení nejsou zcela přesné. Nejčastěji je připisováno hraběti Clary-Aldringenovi, jehož rodina ovlivnila část historie lázeňského města. Již přesnou informací ale je, že stavebním záměrem z roku 1904 mělo být jakési městské zahradnictví (Stadtgärtnerei). V počátcích byly vybudované prostory, převážně skleníky, určeny pro pěstování řezaných květin či jako úschovné zimoviště pro palmy a jinou zeleň z vnějších lázeňských prostor. Od roku 1975 byla zahrada zpřístupněna veřejnosti. Zahrada v té době spadala pod Technické služby města, pro které byly prioritou spíše práce na veřejné zeleni. Expozice však díky snaze zaměstnanců byly zajímavé již tehdy a i z této doby se dochovalo několik unikátních exemplářů.

    V roce 2002 se začala odvíjet novodobá historie tohoto krásného místa a právě k roku 2002 se tedy datuje i oficiální vznik. V tom čase započala renovace tváře zahrady. Nedošlo jen ke stavebním úpravám a inovacím, nýbrž k rozhodování o jednotlivých expozicích. Navýšil se počet druhů pěstovaných exotických rostlin, seskupily se nové kolekce. Různorodost tropických i venkovních exponátů se výrazně rozrostla. V dalších letech se vystavěly nové skleníky, opravily se stávající hospodářské budovy, cesty. Od roku 2006 se začalo intenzivně s přesunem rostlin na jejich nová "působiště". Dokončovaly se závlahové mechanismy. V říjnu téhož roku mělo 14 a půl tisíce návštěvníků to štěstí, že mohli během několika dnů shlédnout v rámci Dne otevřených dveří ještě ne zcela dokončené dílo.

    Nyní již otevřela zahrada své brány všem zájemcům natrvalo (kromě pondělních sanitárních dnů). V zimních měsících (od 1.10. do 30.4.) od 9:00 do 17:00, v letních (od 1.5. do 30.9.) pak od 9:00 do 18:00. Vstupenka pro dospělou osobu je za 50 Kč, děti, senioři a studenti zaplatí 25,-- Kč. Samozřejmostí jsou různé varianty permanentek či jednorázového rodinného vstupného.

    K vidění se Vám nabízí např. jihoamerické, jihoafrické či madagaskarské rostliny v xerickém skleníku. Rostliny tropického deštného lesa či horkých monzunových oblastí v tropickém skleníku. Součástí suptropického skleníku je kromě rostlinstva např. z Patagonie, Himaláje či subtropů jihovýchodní Asie, Austrálie a Nového Zélandu i expozice věnovaná vzniku hnědého uhlí. Zajímavostí rozhodně je i tzv. Křížovkářský záhon prezentující rostliny, které nacházíte běžně v tajenkách pro luštitele. Pokud se Vám tedy teď v zimě zasteskne po troše tepla a zeleně, pokud na chvíli odepnete lyže, můžete sami prozkoumat všechna zákoutí tohoto botanického ráje v Teplicích. Tedy pokud právě nechvátáte z cestovní kanceláře s čerstvě uhrazenou letenkou do oblastí, ze kterých kousek naleznete právě v Teplicích. V tom případě nelze popřát než šťastný let. Ale pamatujte, i v té cizí krajině stejně jako v botanických zahradách platí, koukat, kochat se, ale nikdy netrhat .

 

Autor: Pavlína Doulíková - www.turistik.cz

Vložil: Uživatel 66

Vytvořeno: 2007-12-20 00:00:00

Ohodnotit článek

Hodnotit mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde

Reakce čtenářů

Nebyla nalezena žádná položka

Přidat komentář

Reagovat mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde