Zobrazit ostatní články k městu

Obří hlavy u Liběchova

Kraj: Středočeský kraj

Okres:Mělník

Město:Liběchov

    Louky, lesy, skály, to je Liběchov a jeho okolí. A právě v borových lesech Liběchovska se ukrývá mnoho pokladů, které tu vytvořili lidé společně s přírodou. Skalní sochy, bunkry, tradiční venkovská architektura, to je jen zlomek z toho, co tento kraj nabízí.

    Sochař Václav Levý byl samouk, pracoval na zámku v Liběchově a monumentální díla, která vytesal v letech 1841-1846 do skal v okolí, vás překvapí svými rozměry dodnes. Liběchov je vůbec velice příjemné místo na výlet a záleží jen na vás, kolik času mu chcete věnovat a kolik kilometrů jste ochotni ujít.

    V Liběchovském zámku jsou vystaveny asijské a americké sbírky Náprstkova muzea a děti i dospělí si tu určitě najdou něco, co je zaujme. Pokud ne, mohou prozkoumat alespoň zámecký park, který je velice krásný, zvlášť na jaře a na podzim. Nad městečkem se tyčí velká kaple sv. Ducha (1654), ke které vede křížová cesta s 14 výklenkovými kapličkami. Pro turisty je tu atraktivní prostředí a dokonce se sem sjíždějí malíři krajináři.

    Pokud se chcete projít a poznat okolí, malý okruh vás zavede k jeskyni Klácelka, což je uměle upravený prostor čtvercového půdorysu se skalními komorami a fantastickými postavami vytesanými přímo ve skalách. Najdete tu Jana Žižku, nebo rytíře z posvátné hory Blaník. Když sem budete přicházet, všimněte si, že do skal tu netesal jen sochař Levý. Na jedné skalní stěně v těsném sousedství jeskyně je docela zdařile vytesaný motocyklista.

    Jen pouhý kilometr odtud, půjdete-li po modré značce, stojí na vršku obří Čertovy hlavy, které dříve výhružně shlížely do údolí, než je přerostl borový les. Pokud se vám skalní sochy zalíbily, můžete sejít po modré do Želíz, kde je i malé koupaliště, a po žluté pokračovat lesem na protější stráně údolí, kde narazíte na další skály přitesané do podob zvířat a mytologických postav.

    Máte-li náladu a chuť na další výlet, vraťte se od křižovatky u Hada po modré do Tupadel a pokračujte po zelené směrem na Nové Osinalice. Asi po dvou kilometrech objevíte vlevo od značené cesty první betonový bunkr z pevnostní linie, která se tu táhla několik kilometrů po hraně údolí. Bunkrů je tu celkem asi dvacet, některé jsou přístupné, ale najít je v lese a křoví není snadné. Ale jako terénní pátrání od bunkru k bunkru je to velice dobrodružné. Pokud by se vám ale nechtělo běhat po lese kvůli kusu betonu, můžete se spolehnout na značku. Před Novými Osinalicemi vás provede v těsné blízkosti dvou bunkrů, které určitě nepřehlédnete.

    A ještě jeden tip. Tři kilometry odtud je vesnice Vidim. Bývalo to architektonicky skvostné místo s barokním zámkem, kruhovou návsí a velkým hospodářství a dávné bohatství tohoto kraje je tu dodnes znát.

    Pokud by vám i toto bylo málo a nohy vás ještě nebolely, tak doporučuji překrásnou cestu směrem k jeskyni Mordloch a k Hraběcí a Mariánské kapli. Kudy tam? Na křižovatce s příznačným názvem Had sejdete z modré turistické značky na žlutou a ta vás tam pohodlně dovede. Počítejte sice s mírným stoupáním, ale pohled na malebnou krajinu Kokořínského kraje za to jistě stojí.

 

Autor: Milan Doležal - www.turistik.cz

Vložil: Uživatel 66

Vytvořeno: 2007-10-04 00:00:00

Ohodnotit článek

Hodnotit mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde

Reakce čtenářů

Nebyla nalezena žádná položka

Přidat komentář

Reagovat mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde



TOPlist
TOPlist