Toulání Českým lesem
Kraj: Plzeňský kraj
Okres:Tachov
Město:Tachov
Hluboké smrkové lesy, mírné kopce a stopy po zaniklém osídlení – to je krajina se jménem Český les. Najdete ji na jihozápadě Čech na hranici s Německem a podobně jako v Brdech je i zde možné pozorovat, co dokáže příroda, ze které je – alespoň částečně – vyhnán na delší dobu člověk.
Území Českého lesa sahá od hory Dyleň ( 940m) na severu až po Čerchov ( 1041m) na jihu, od Chebské pánve na severozápadě po Všerubskou vrchovinu, která ho odděluje od Šumavy na jihovýchodě. Od roku 2005 je Český les Chráněnou krajinnou oblastí. I zde byste před 200 lety našli úplně jiný kraj. Jedle a buky původních lesů spotřebovala sklářská výroba a hutě, další porosty ustoupily těžbě rud. Na vykácených místech vznikly pastviny a většinu území postupně pokryl smrkový les. Téměř celý úzký horský pás podél hranic zabrala po 2. světové válce armáda. Obyvatelé byli vysídleni a většina původních vsí zanikla.
Zatímco vrchol Dyleně je dodnes nepřístupný a stoji na něm vojenský objekt ve tvaru vodojemu, na nejvyšší vrchol Českého lesa Čerchov (1042 m) se vypravit můžete. Členové Klubu českých turistů na něm v roce 1894 vystavěli dřevěnou rozhlednu a v letech 1904 - 1905 vznikla na jejím místě nová kamenná Kurzova věž. Upravena byla také původní chata pod rozhlednou. Do roku 1990 byl ale přístup k vrcholu obsazenému armádou zakázán a pozůstatkem po ní je panelová cesta, stále oplocená radiolokační věž a další chátrající vojenské objekty, mezi kterými stojí Kurzova věž. Rozhledna je ale od roku 1999 opět ve správě Klubu českých turistů, takže se můžete od června do září potěšit výhledem na okolní krajinu. Na severu uvidíte Krušné hory a hrad Přimdu, na jihozápadě Regensburg, na jihu vrcholky Alp.
Z Čerchova můžete sejít druhou stranou do České Kubice, kde projdete na území zaniklých obcí. Připomíná je v exteriéru umístěná expozice s fotografiemi a základními informacemi z historie. Ve střední části Českého lesa nedaleko Tachova je v okolí zapomenuté osady Lesné lovecký zámeček Ostrůvek a zřícenina hrádku Šelmberk. Ostrůvek stojí na místě původní sklárny rodiny Windisgrätzů, uzavřené na počátku 19. století, kde v roce 1876 nechali majitelé vystavět zámeček a založit oboru. Dnes je z objektu rekreační středisko, okolo kaple stojí chatky a bývalou oboru připomínají pouze ostrůvky původních stromů. V nejbližším okolí bylo několik dalších hutí, které již připomínají jen místní názvy – Stará Knížecí huť, Sklářský vrch, Huťský potok.
V jižní části Českého lesa se hory zužují na dva hřebeny, mezi kterými se táhne hluboké údolí. Tato oblast je pro turisty asi nejzajímavější. Můžete navštívit například bývalý augustiánský klášter v Pivoni, zrušený v době vlády Josefa II. a následně přestavěný na zámeček a po zeleně a červeně značené stezce pokračovat na hrádek Herštejn, přes Lysou horu (869m) a po žluté značce zpět do Pivoně. Také cyklostezky vedou zajímavými oblastmi. Pokud například pojedete od severu (36), minete zámeček Diana, obec Pleš, kterou připomínají jen hřbitov a ostrůvky ovocných stromů a přes Rybník a Závist dojedete až do České Kubice nebo do Klenčí pod Čerchovem, kde začíná rušnější turistická oblast. Za dobrých sněhových podmínek poskytuje Český les také dobrý terén pro lyžařské výpravy, takže plánování návštěvy není omezeno ročním obdobím.
Autor: Míla Jaklová - www.turistik.cz
Vložil: Uživatel 66
Vytvořeno: 2008-12-18 00:00:00
Ohodnotit článek
Reakce čtenářů
Nebyla nalezena žádná položka