Nýrsko a okolí
Kraj: Plzeňský kraj
Okres:Klatovy
Město:Nýrsko
Někteří možná namítnou, že v Nýrsku není co objevovat. Domy na původním náměstí a barokní kostel byly zbořeny v 70. letech 20. století a zbývající zajímavosti stihnete prohlédnout za pár minut. Ale přesto stojí za návštěvu – třeba kvůli překrásnému okolí a projížďce naším nejdelším železničním tunelem …
Město Nýrsko, to byly původně dvě obce, oddělené řekou Úhlavou, které vznikly v blízkosti brodu na staré obchodní stezce, spojující Plzeň s Bavorskem. První písemná zpráva pochází z roku 1327.
V roce 1352 byl na břehu řeky na návrší postaven gotický kostel sv. Tomáše. Spolu s okolním hradištěm a hřbitovem býval útočištěm pro obyvatelstvo v dobách válečných. A podobné události se této lokalitě skutečně nevyhýbaly. V roce 1467 např. vyplenili Nýrsko křižáci, které do Čech poslal papež Pavel II., aby zasáhli proti kališníkům. Loupeživé vojsko v pohraničí nelítostně vraždilo, až bylo poraženo majitelem hradu Pajrek a Horního Nýrska Rackem z Janovic, stoupencem Jiřího z Poděbrad, který s nimi bojoval ve spolupráci s měšťany z Domažlic a Klatov. Jeho hrad Pajrek, jenž stál na okraji Královského hvozdu a strážil vstup do Čech z údolí Úhlavy, byl od roku 1512 ve vlastnictví Jindřicha Kostomlatského z Vřesovic, který byl v roce 1520 na Pražském hradě jako loupeživý rytíř obviněn a sťat. Od této doby hrad pustl a definitivně byl opuštěn v roce 1556. Z bývalého obranného hradu se tak zachovaly jen zbytky zdí obytného stavení, věže a příkop. Na zdech je možno spatřit otvory po trámoví a v prvním poschodí uzoučký vchod.
Od roku 1558 byly obě části Nýrska spojeny pod jedno panství. V roce 1593 pak získalo městská práva. V 19. stol. se stalo střediskem výroby modrotisku, byly zde továrny na zápalky a prádlo, koželužna, parní pila, dva mlýny a brusírna skla. V roce 1895 byla z Vídně do Nýrska přestěhována továrna W. Ecksteina a spol., předchůdce dnešní Okuly. Po 2. sv. válce došlo k vystěhování většiny německého obyvatelstva a byly tak narušeny kulturní tradice v této oblasti.
V roce 1874 – 1877 byl budován úsek železniční trati Nýrsko – Železná Ruda přes Špičácké sedlo. Součástí je i tunel dlouhý 1748 m, který je dodnes nejdelším tunelem v Čechách. V nadmořské výšce 835m ho razilo a stavělo více než tisíc dělníků z Bosny, Dalmácie a Itálie. Tunel hloubili téměř bez mechanizace a zároveň z obou stran masívu a v roce 1876 se ve skále potkali. Dělníkům se říkalo barabové a mnoho z nich přišlo v průběhu prací o život. Pohřby se vypravovaly od kaple sv. Barbory, která stojí nedaleko trati. U ní byla podle starého šumavského zvyku umístěna umrlčí prkna. Ta se používala v zimním období kvůli špatné dostupnosti samot. Nebožtík byl položen na prkno, označené třemi křížky a zůstával na něm až do doby, dokud ho nebylo možné pohřbít. Pak bylo prkno vyzdobeno a umístěno ke kapličce nebo na rozcestí a v době výročí sem nosili příbuzní květiny, protože nejbližší hřbitov byl pro ně často nedostupný. Dnes se již prkna v kraji vyskytují poměrně zřídka.
Na náměstí v Nýrsku se prolínají 4 poznávací okruhy, které obsahují řadu zastávek. Kromě hradu Pajrek je to Lesní divadlo pod hradem, které bylo dokončeno v roce 1935. Vešlo se do něj 1418 diváků. Ve městě v té době působily 2 ochotnické soubory. Divadlo zaniklo v 70 letech 20. stol. Výrazně starší je židovský hřbitov. Byl založen v roce 1430 a je v něm i památník 108 obětí pochodu smrti v roce 1945.
U Nýrska byla v roce 1969 zatopením Úhlavského údolí vybudována přehradní nádrž. Kamenitá hráz je vysoká 36 metrů, její šířka je 337 metrů. Přehrada slouží jako zásobárna pitné vody pro Klatovy, Domažlicko a Plzeň. Po hrázi a kolem břehu přehrady vede značená turistická stezka. Z důvodu ochrany zdroje pitné vody je ale další pohyb turistů v blízkosti přehrady omezen pouze na vyznačené trasy.
Na severovýchodní straně navazuje na Nýrsko Bystřice nad Úhlavou, bývalé vladycké sídlo s velkou tvrzí. Na jejím místě od roku 1853 stojí zámek a nad ním je místo, kde se odehrála bitva s křižáky. Stojí zde také kaple Nejsvětější rojice, v pramenech zmiňovaná od r. 1697.
Nýrsko je krásné po celý rok, ať už se sem vydáte obdivovat historické památky nebo přírodu.
Autor: Miloslava Jaklová - www.turistik.cz
Vložil: Uživatel 66
Vytvořeno: 2007-12-18 00:00:00
Ohodnotit článek
Reakce čtenářů
Nebyla nalezena žádná položka