Zobrazit ostatní články k městu

Toulání Drahanskou vrchovinou

Kraj: Olomoucký kraj

Okres:Prostějov

Město:Plumlov

    Máte chuť odejít z dennodenního pracovního stresu, opustit jednotvárný městský ruch a zmizet nejlépe před celým světem? I to je dnes možné... A kupodivu nemusíte jezdit nikam daleko, stačí si sednou na vlak, autobus nebo protáhnout vaše auto, protože dnes se spolu zatouláme do Drahanské vrchoviny, kterou na mapě najdete jihozápadně od města Prostějov.

    Krajina Drahanské vrchoviny je pro podobný klid, samotu a rozjímání jako stvořena. Je poměrně řídce osídlena, díky čemuž se zde vyskytují komplexy neporušených lesů, ale její zachovalost je však rovněž dána absencí velkého průmyslu. Součástí Drahanské vrchoviny je také Moravský kras, ale my se pro tentokrát budeme pohybovat pouze v její severní části.

    Možností ubytování je tady hned několik, můžete se například ubytovat v penzionu Lipové – Seči či v penzionu v Benešově, odkud to máte pouhé dva kilometry na nejvyšší vrch Drahanské vrchoviny – Skalky. Polohou výhodné je rovněž ubytování v obci Suchý nebo v rekreačním středisku v Protivanově. Odhlédněme však od ubytování a pojďme se raději zatoulat do výše zmiňovaných lesů a jejich tajemného ticha.

    Jako výchozí bod si zvolme například vesnici Malé Hradisko a vydejme se po červené turistické značce až do Plumlova. Cestou mineme především Keltské oppidum ve Starém Hradisku, což je největší keltské hradiště na Moravě. Dnes jej ovšem pouze připomíná pár rozvalin a valů, jinak se zde do daleka rozprostírá nekonečný travnatý koberec s občasnými křovisky. Avšak nelitujte, protože vás tudy zároveň provede naučná stezka. Dozvíte se například, že Staré Hradisko bylo kdysi (přesněji v 1. století př. n. l.) jedním z nejvýznamnějších měst na území Čech a Moravy a také důležitým obchodním centrem. Možná ještě zajímavější informací bude, že o něm věděl i Jan Amos Komenský, který Hradisko na své mapě zakreslil a označil jej: „Hradisco, ubi myrrha effoditur" - Hradisko, kde je nacházena myrrha. Učinil tak proto, že Hradisko bylo kdysi jedním z center středoevropského obchodu s jantarem (myrrha = jantar). O výjimečnosti zdejšího keltského oppida svědčí rovněž skutečnost, že mělo mincovní právo, tedy právo razit peníze.

    Ale nyní se již vydejme po červené trase dál, především kolem zbytků Čertova Hrádku, pocházejícího pravděpodobně z doby kolonizace, a to z poloviny 13. století, kolem obcí Stínava a Vícov až do Plumlova. V Plumlově pak na nás čeká Plumlovská přehrada, nad níž se vypíná majestátní raně barokní zámek. Cesta až do Plumlova je poněkud delší, proto ti, které již pobolívají nohy, se mohou nazpět projet autobusem, který jezdí v odpoledních hodinách poměrně často.

    Máte-li chuť vyzkoušet i jiné trasy a vydat se za jinými cíli, neváhejte a čtěte dál. Tak například byste zcela jistě neměli vynechat „procházku“ po Naučné stezce Žďárná – Skály – Suchý, která vás provede po nejzajímavějších místech této oblasti a navíc se díky ní dostanete až na samý nejvyšší vrchol Drahanské vrchoviny – Skály. Další výlety přímo vybízí projít se okolo zdejších hlubokých lesů nebo zaniklých vsí, které světlo světa spatřily naposledy někdy za husitských válek, po nichž již nikdy kvůli úbytku obyvatelstva nebyly znovu obnoveny a spolu se zemědělskými pozemky postupně zarostly lesem.

    Jestliže vám však přesto bude po dobu rekreace poblíž lesů a samot, chybět město a jeho čilý ruch, neváhejte a navštivte nedaleký Prostějov s jeho starobylými památkami a muzeem, kde dnes najdete například expozici slavného básníka Jiřího Wolkera, prostějovského rodáka.

Autor: Eliška Pelikánová - www.turistik.cz

Vložil: Uživatel 66

Vytvořeno: 2008-07-21 00:00:00

Ohodnotit článek

Hodnotit mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde

Reakce čtenářů

Nebyla nalezena žádná položka

Přidat komentář

Reagovat mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde