Zobrazit ostatní články k městu

České pouště

Kraj: Jihomoravský kraj

Okres:Hodonín

Město:Bzenec

    Když se řekne poušť, představí si každý vysoké duny, jemný písek a nesnesitelné vedro. Ale pouští je mnoho typů a pouštní charakter mohou mít i docela maličké plochy území v jinak typicky středoevropské krajině. Několik takových míst najdeme i v České republice. Která to jsou? To se dozvíte v dnešním tipu na výlet!

Písečný přesyp u Vlkova

    Zřejmě nejznámější a také nejvíce navštěvovanou lokalitou u nás, kde na vás možná dýchne atmosféra daleké Sahary, je písečný přesyp u Vlkova v jižních Čechách. Rozkládá se na ploše necelého hektaru téměř na břehu Lužnice a kolem vede naučná stezka Veselské pískovny. Ze samotného Vlkova Vás sem dovede žlutá turistická značka. Písečný povrch je tu jen vzácně pokryt borovicemi a jinou teplomilnou flórou a tak tu vítr vytváří opravdové duny, i když o výšce maximálně několik centimetrů. Teplota nad povrchem je přes den až o několik stupňů vyšší než v okolí, protože písek velmi dobře odráží sluneční záření. Vlkovský přesyp je chráněn jako přírodní rezervace a tak je vstup na něj zakázán. Pozorovat ho ale můžete krásně i z cesty.

Přesypy u Rokytna

    Nejrozsáhlejší oblastí přírodních písčin (7 ha) jsou přesypy u Rokytna. Nacházejí se cca 11 km jihovýchodně od Hradce Králové a jsou jednou z několika lokalit vátých písků v Polabí. Právě ve středním Polabí totiž byly po ústupu ledovce z našeho území nejvhodnější podmínky pro vznik přesypů. Řeky se zde výrazně kroutily (meandrovaly) a na vnitřních březích zůstával vyplavený písek. Díky převládajícím větrům jednoho směru pak byly sedimenty odváty na rozsáhlejší území a většinou zarostly borovým lesem. To je také případ Rokytenských přesypů. Nejvyšší duny, které se tu nacházely i mimo les, byly v minulosti odtěženy. K přesypu vás dovede silnička z Rokytna směrem na Býšť, „písečný les“ začíná vpravo od cesty, hned za posledními budovami.

Písečný přesyp u Píst

    Tato přírodní památka je skrytá mezi borovými lesy na okraji obce Písty v okrese Nymburk. Na ploše necelých 4 ha se tu rozprostírá nejzachovalejší duna v České republice. Většina chráněného území je zalesněna, ale odkrytá část přesypu stojí rozhodně za vidění. Díky stromům je zde téměř stálé bezvětří a proto jen těžko naleznete mikrotvary charakteru dun, na druhou stranu je tím zabráněno odvání vzácného písku. Bohužel, blízkost chatových osad se tu nepříznivě projevuje a tak se každoročně výška přesypu snižuje kvůli sešlapávání lidmi. Kromě vzácných rostlinných druhů žijí v této lokalitě i zajímaví živočichové jako např. mravkolvi či kutilky.

Váté písky u Bzence

    Možná méně známou, ale o to vzácnější „pouštní“ oblastí je pás vátých písků podél tratě Hodonín – Uherské Hradiště o délce téměř 6 km. Písečná vrstva má mocnost 2 až 30 metrů a povětšinou je opět zalesněna. Kolem železničního koridoru ale zůstal otevřený povrch zachován. Původně se v celé této oblasti vyskytoval z rostlinných druhů hlavně habr, dub, jilm a olše, ale kolem Bzence došlo v dobách středověku k odlesnění a zdejší „Moravská Sahara“ se rozrostla až do velikosti středního města (cca 16 km2). Až později byl les obnoven, ovšem přirozené porosty nahradila borovice. Celý lesní komplex mezi Hodonínem a Bzencem má název Doubrava a nejlépe ho poznáte při procházce naučnou stezkou „Váté písky“. Důkazem o výjimečnosti této lokality je prohlášení za národní přírodní památku (1990).

Další české pouště

    V České republice existuje ještě několik dalších přírodních přesypů a přestože třeba nejsou tak atraktivní jako výše uvedené, určitě by byla škoda se o nich nezmínit. Nejvzácnější je zřejmě Semínský přesyp nedaleko Přelouče, kde žije na ploše pouhého půlhektaru téměř 60 druhů motýlů . Leží přímo v obci Semín, nedaleko protékajícího Opatovického kanálu. Také písečný přesyp u Osečka je svým způsobem unikátní. Na suchém podloží zde vyrůstají vzácné druhy travin (např. Paličkovec šedavý) a hub. Rozkládá se jen pár set metrů jižně od dálnice D11 (Praha – Hradec Králové) u sjezdu Poděbrady-jih. Poslední významnější lokalitou vátých písků u nás je přesyp u Malolánského. Najdete ho východně od Pardubic, vlevo od silnice na Lány u Dašic. Na kole je přístupný po cyklotrase č. 4254.

    Doufám, že vás tento tip vyláká do přírody i v době, kdy už se nedá o letním počasí rozhodně mluvit. Možná právě proto stojí za pozornost tato místa, jejichž návštěvou můžete v zimě nahradit drahou dovolenou v jižních krajích.

 

Autor: Jan Petr - www.turistik.cz

Vložil: Petr

Vytvořeno: 2007-10-18 00:00:00

Ohodnotit článek

Hodnotit mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde

Reakce čtenářů

Nebyla nalezena žádná položka

Přidat komentář

Reagovat mouhou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat se můžete zde