Keltské oppidum na Zbraslavi
Kraj: Hlavní město Praha
Okres:Hlavní město Praha
Město:Praha
Tak tentokrát si Vás dovolím „vytáhnout“ na výlet nikoliv do hor, ale k soutoku Vltavy s Berounkou. Cílem je Zbraslav. Právě v těchto místech je totiž archeology zdokumentováno osídlení už z doby kamenné.
Na Zbraslav se můžete vydat městskou hromadnou dopravou z Prahy, meziměstským autobusem, železnicí a někdy i parníkem po Vltavě. Zbraslav je nejjižnějším cípem Prahy při levém břehu Vltavy. Jedná se o malebnou čtvrť se spoustou zajímavé architektury.
Nejstarší pozůstatky objektu, tedy spíše opevněného útvaru, jsou z pozdní doby bronzové (tj. 9. – 8. století před Kristem). V první polovině tisíciletí před naším letopočtem pak byla vystavěna opevněná osada čtvercového tvaru. Ta se nacházela v místech zvaných Hradiště, přímo na kopci nad nádražím. Pozůstatky jsou zachovány do dnešní doby, takže se sami můžete přesvědčit o tom, že již v té době vznikala obydlí stavby s kamennou podezdívkou. Toto sídliště nejprve naši předci obehnali dřevem a poté kamennou zdí, ovšem bez malty.
Na Zbraslav mě přivedlo hlavně keltské oppidum. V 1. polovině 6. století před naším letopočtem se na Hradišti usídlili první Keltové. Ti zde postupně vybudovali nevelkou osadu, která se však postupně rozrostla a získala i řádné opevnění. Jeho hradby zbudovaly z kamene, dřeva, hlíny a do skály vylámali příkop. Celých 170 let zde bylo hojné sídliště Keltů. Poté nastalo období pusta a po uplynutí 200 let se keltští obyvatelé vrátili, aby sídliště dál zdokonalili a upevnili jeho obranné hradby proti napadení.
Dnešní betonová sídliště se nám zdají pravděpodobně obludně velká, ale vězte, že ani Keltové nebyli žádní troškaři. Vždyť opevnění bylo dlouhé 9 km, místy obranný val dosahoval výšky až 9 metrů. Postupně se totiž k Hradišti přiřadilo i část kopce Šance. V tomto sídlišti bylo místo až pro 40 tisíc příslušníků kmene. Svou rozlohou si keltské oppidum na Zbraslavi drží primát v celé střední Evropě. Toto keltské centrum je připisováno středočeskému kmeni Bójů. Ti zde provozovali různá řemesla, především pak šperkařství. Protože vnitřek oppida nebyl uzpůsoben pěstitelství, své výrobky směňovali za potraviny.
Místu, kde najdeme kopec Hradiště a Šance, se přezdívá Závist. K té se dostaneme z náměstí ve Zbraslavi po červené značce přes most Míru, pokračujeme po silnici do Břežanského dolu, za chvíli však odbočíme na vedlejší cestu značenou modrou, žlutou a zelenou značkou. Natrefíme na rozcestí a z něj budeme pokračovat po modré a zelené. Po levém břehu potoka dojdeme až k pomníku V. Hálka. Odtud je možné vystoupit k oppidu. Poté se vrátíme zpět k pomníku a pokračujeme po zelené značce, projdeme obcí Točná a za rybníčkem se vydáme u rozcestníku po žluté. Po té vystoupáme na vrchol Šance a opět se setkáme s pozůstatky keltského osídlení.
Za jakéhokoliv počasí a v kterékoliv roční době je to příjemný krátký výlet na víkendové odpoledne směrem k velmi vzdálené historii naší krajiny. Pozdravujte tedy Kelty, až se tam vydáte.
Autor: Pavlína Doulíková - www.turistik.cz
Vložil: Uživatel 66
Vytvořeno: 2008-09-18 00:00:00
Ohodnotit článek
Reakce čtenářů
Nebyla nalezena žádná položka